از نشست مطبوعاتی 25 دی 1398 سخنگوی وزارت امور خارجه و اروپای فرانسه

پرسش: آیا فرانسه، خواه به عنوان کشور مستقل و خواه عضوی از اتحادیه اروپا، تحریم‌هایی را علیه ایران وضع کرده است؟ اگر پاسخ مثبت است، این تحریم‌ها چه تعدادی هستند و چه مقامات یا بخش‌هایی از اقتصاد ایران را هدف گرفته‌اند؟

پاسخ: چنانکه وزیر خارجه دیروز در بیانیه مشترک با همتایان آلمانی و بریتانیایی‌اش در مورد برنامه جامع اقدام مشترک تأکید کرد، «سه کشور اروپایی کلیه‌ی تعهداتشان در قالب برجام را اجرا کرده‌اند، به ویژه در مورد برداشتن تحریم‌ها طبق بندهای توافق». یادآوری می‌کنم که در واقع اتحادیه اروپا در تاریخ 16 ژانویه 2016 کلیه‌ی تحریم‌هایی را که از طرفی ازسوی شورای امنیت وضع شده و ازطرف دیگر در سطح اتحادیه اروپا تعیین شده بود برداشت. بدین‌ترتیب هیچ بخشی از اقتصاد ایران تحت تحریم‌های اتحادیه اروپا و دولت‌های عضو قرار ندارد.
اتحادیه اروپا و سه کشور اروپایی، تلاش‌هایی تکمیلی و داوطلبانه را با هدف کمک به حفظ برجام آغاز کرده‌اند، به ویژه با ایجاد سازوکار اینستکس که ابزار مخصوص تسهیل معاملات تجاری مشروع بین فعالان اقتصادی اروپایی و ایران است.
ازسوی دیگر یادآوری می‌کنم که در چارچوب سیاست خارجی و امنیت جمعی، و با رعایت قطع‌نامه‌های شورای امنیت و به ویژه قطع‌نامه 2231 (مصوب 2015) مربوط به ایران، اتحادیه اروپا اقدامات محدودکننده‌ای را علیه نهادها و اشخاص ایرانی حفظ کرده است که به زمینه‌های زیر مربوط می‌شوند:
-  مبارزه با اشاعه‌ی سلاح‌های کشتار جمعی، به ویژه در حوزه‌ی هسته‌ای و موشکی، از سال 2010.
-  موارد نقض حقوق بشر: از سال 2011، اتحادیه اروپا اقدامات محدودکننده‌ای (مسدودسازی دارایی‌ها و ممنوعیت صدور روادید) را علیه اشخاص و نهادهای مسئول درقبال موارد جدی نقض حقوق بشر اتخاذ کرده است. این اتحادیه همچنین صادرات تجهیزاتی که می‌تواند برای اهداف سرکوب داخلی به‌کار گرفته شود و نیز صادرات تجهیزات نظارت بر ارتباطات را به ایران ممنوع کرده است. از این تاریخ، اقدامات فوق سالانه تمدید شده‌اند. در تاریخ 8 آوریل 2019، شورای اتحادیه اروپا این اقدامات را تا 13 آوریل 2020 تمدید کرد.
-  مبارزه با تروریسم: اداره امنیت داخلی وزارت اطلاعات ایران و چند عضو آن از تاریخ 8 ژانویه 2019 در فهرست تحریم‌های «ضدتروریسم» اروپا گنجانده شده‌اند./.

Dernière modification : 16/01/2020

بالای صفحه