اینستکس- نشست خبری سخنگوی وزارت امورخارجه فرانسه

در جواب پرسشی درباره انتقادات معاون رییس جمهوری آمریکا مایک پنس به سازوکار مالی اینستکس، سخنگوی وزارت امورخارجه فرانسه در نشست خبری مورخ 26 بهمن 1397 اعلام کرد :

فرانسه با احترام به توافق های بین المللی و امنیت جهانی، متعهد به اجرای برجام است. تا زمانی که ایران به تمامی تعهدات هسته ای خود عمل کند، فرانسه به حمایت خود از توافقنامه هسته ای که اجماعا طی قطعنامه 2231 به تأیید شورای امنیت سازمان ملل رسیده است، ادامه خواهد داد.

فرانسه به همراه دو شریک اروپایی خود (آلمان و انگلستان)، از رویکردی حمایت می کند که شامل چارچوب بندی بلندمدت برنامه هسته ای ایران، محدود کردن برنامه ی موشکهای بالستیک و فعالیت های بی ثبات کننده منطقه ای این کشور می باشد. همه دولت های عضو اتحادیه اروپا، درتاریخ 4 فوریه، بر لزوم داشتن رویکردی جامع و متوازن نسبت به ایران تأکید نمودند.

اقدامی که با شرکای اروپایی مان، به خصوص آلمان و انگلستان، بر روی سازوکار حمایت از تبادلات تجاری اینستکس انجام شد، به منظور تسهیل تبادلات تجاری مشروع با ایران در چارچوب قوانین اتحادیه اروپا و قطعنامه 2231 شورای امنیت سازمان ملل مصوب 2015 می باشد.

اظهارات سخنگوی وزارت امورخارجه فرانسه در لینک زیر قابل مشاهده است :
https://www.diplomatie.gouv.fr/fr/dossiers-pays/iran/evenements/article/iran-q-r-extrait-du-point-de-presse-15-02-19

Dernière modification : 07/01/2020

بالای صفحه