برنامه تبلیغاتی جهانی جهت لغو سراسری مجازات اعدام- نیویورک 27 سپتامبر 2012

برنامه تبلیغاتی جهانی جهت لغو سراسری مجازات اعدام- نیویورک 27 سپتامبر 2012

لوران فابیوس لغو جهانی مجازات اعدام را اولویت فعالیت و اقدامات خود قرار داده است و به این منظور در روز 27 سپتامبر 2012 در نیویورک جلسه ای در این خصوص به ابتکار او برگزار می شود که لوران فابیوس و نسیرو آریفیری باکوئه، وزیر امور خارجه بنین، مشترکاًً ریاست آن را به عهده دارند.

"شخصیتهای برجسته ای که در زمینه دفاع از حقوق بشر و لغو مجازات اعدام فعالیت می کنند در این جلسه شرکت خواهند نمود. به ویژه خانم ناوانتم پیلای، مشاور عالی سازمان ملل در زمینه حقوق بشر، آقای کنت راث، مدیر اجرای "دیدبان حقوق بشر" و آقای رافائل شنوی- هازان، مدیر کل "سازمان همه بر ضد مجازات اعدام" از آن جمله اند.

" مجازات اعدام : از تعلیق تا لغو" موضوع اصلی این جلسه ی وزارتی خواهد بود. به همراهی جمهوری بنین که آخرین حکومتی است که اخیراً دومین پروتکل اختیاری پیمان بین المللی مربوط به حقوق مدنی و سیاسی با هدف لغو مجازات اعدام ، را امضا کرده است، تجربیاتمان را در راستای راه اندازی مجدد جنبش جهانی طرفدار لغو مجازات اعدام ارائه می نماییم. این نشست با هماهنگی و ارتباط با سازمان ملل و جوامع مدنی می کوشد حکومتهای بیشتری را تشویق و ترغیب به برداشتن گام نهایی از تعلیق مجازات تا لغو حقوقی مجازات اعدام بردارند برای این که این عمل خشونت آمیز و غیر انسانی به طور کامل خاتمه یابد.

این برنامه، چند روز مانده به اجرای رسمی برنامه تبلیغاتی فرانسه جهت لغو جهانی مجازات اعدام برگزار می شود. هدف این برنامه تبلیغی تجدید و تشدید فعالیتهایی است که در سالهای اخیر برای جلب توجه و اطلاع رسانی در خصوص لغو مجازات اعدام انجام شده است. این برنامه به ترغیب مباحثات و ارائه حمایتمان به فعالان محلی طرفدار لغو مجازات اعدام می پردازد.

فعالیت تبلیغاتی برای لغو جهانی مجازات اعدام در چارچوب برنامه هایی متعددی است که در ماههای آینده برگزار خواهد شد: کنگره منطقه ای بر علیه مجازات اعدام در رباط در ماه اکتبر 2012، رای گیری قطعنامه دوسالانه مجمع عمومی مجازات در مجمع عمومی سازمان ملل برای برقراری تعلیق جهانی در پاییز 2012 و نیز پنجمین کنگره جهانی علیه مجازات اعدام در مادرید در ژوئن 2013.

مبارزه علیه مجازات اعدام پیکاری بلند مدت است که پیشرفتهای آن هر ساله در همه مناطق سراسر جهان دیده می شود. طی 20 سال، بیش از پنجاه کشور از نظر حقوقی مجازات اعدام راملغی کرده اند. فرانسه مخالفت قاطعانه و ثابت خود را با مجازات اعدام در هر جا و هر موقعیتی یادآور می شود و از نقش کمیسیون بین المللی ضد مجازات اعدام که از شخصیتهای عالی معنوی و فکری مانند آقای روبر بدنتر، وزیر سابق دادگستری فرانسه ، سپاسگزاری می نماید. در نهایت، فرانسه همه کشورهایی را که هنوزمجازات اعدام را به کار می بندند ترغیب می نماید که موارد تعلیق را با هدف لغو نهایی مجازات اعدام رعایت نمایند."

بیانیه معاون سخنگوی وزارت امور خارجه در روز 27 سپتامبر 2012

Dernière modification : 23/12/2012

بالای صفحه