برونسپاری ویزا- جوابیه سفارت فرانسه

برونسپاری ویزا- جوابیه سفارت فرانسه

سایت اینترنتی یورونیوز در مقاله ای از نارضایتی برخی متقاضیان ویزا به دنبال واگذاری جمع آوری مدارک تقاضای ویزا به پیمانکار خبر داده است.
یورونیوزسفارت فرانسه را در این زمینه مورد سوال قرار داد و سفارت نیز جوابیه زیر را به آنان ارسال نمود که هنوز روی سایت این خبرگزاری چاپ نشده است.

پاسخ به سوالات خانم ماری جمه، خبرنگار یورونیوز، در مورد برون‌سپاری جمع‌آوری مدارک ویزا

24 ژانویه 2018 [4 بهمن 1396]
پیش‌درآمد: یادآوری اهداف و چهارچوب برون‌سپاری
برونسپاری جمع آوری پرونده های متقاضیان ویزا در ایران با سه هدف انجام می شود: بهبود وضعیت پذیرش متقاضیان و کاهش زمان انتظار برای ملاقات حضوری؛ افزایش ظرفیت بررسی بخش ویزای سفارت در حالی که از چند سال پیش ، تعداد تقاضاها همواره سیر صعودی داشته است؛ و در نهایت بهبود کیفیت بررسی پرونده های متقاضیان ویزا.
هم اکنون و شش ماه پس از اجرایی شدن فرآیند جدید، متقاضیان ویزا دیگر برای تحویل مدارک به سفارت مراجعه نمی کنند بلکه به مرکز وی اف اس می روند که به سالن انتظاری راحت مجهز می باشد؛ با راه اندازی سیستم جدید، سفارت توانسته است در سال 2017، 28% بیشتر از سال 2016 پرونده تقاضای ویزا دریافت و بررسی کند (در حالی که برونسپاری از 18 ژوئیه 2017 آغاز گردیده است ونه از ابتدای سال)؛ زمان انتظار برای دریافت وقت ملاقات حضوری با توجه به شلوغی از چند روز تا یک ماه متغیر است.
در صورتی که برونسپاری، شامل سپردن بخشی از وظایف به یک شرکت خصوصی متخصص باشد که به امکانات انسانی و ابزاری وسیع مجهز می باشد، در هر شرایطی تحت نظارت دقیق و مداوم مقامات فرانسوی انجام می گیرد (وزارت امور خارجه و اروپا، وزارت کشور و سفارت فرانسه در تهران).
نهایتاً و جهت اطلاع، کشورهای انگلیس، هلند، دانمارک، نروژ و جمهوری چک نیز، مانند سفارت فرانسه، اقدام به برون سپاری جمع آوری تقاضاهای ویزا در ایران کرده اند. ضمنا در آینده نزدیک کشورهای آلمان, ایتالیا و سوییس نیز این روند را آغاز خواهند نمود.

پرسش: به نظر می رسد که در تابستان امسال و در زمان بازگشایی مرکز وی اف اس مشکلاتی مثل مدیریت نامناسب در محل دفتر، لغو ملاقات های حضوری بدون ارائه توضیحات و غیره، وجود داشته است. شما تایید می کنید که نظم هم اکنون بر تمام مراحل حاکم شده است؟

پاسخ: مرکز برونسپاری جمع آوری تقاضاهای ویزا در تاریخ 18 ژوئیه 2017 شروع به کار کرد. ظرفیت این مرکز از نظر پذیرش ( در مکانی به مساحت 1000 متر مربع) و بررسی پرونده (با 30 نفر پرسنل)، بلافاصله به افزایش مشخص تعداد دریافت تقاضای ویزا در روز انجامید، در حالی که در سیستم گذشته به علت کمبود جا در بخش ویزای سفارت، تعداد دریافت روزانه تقاضا با محدودیت روبرو بود. از اوت 2017، زمان انتظار برای ملاقات حضوری به نصف زمان انتظار قبلی کاهش یافت و در ماه دسامبر به چند روز رسید. زمان انتظار در ژانویه و با نزدیک شدن به نوروز با افزایش روبرو شد، ولی با همه این افزایش، باز هم زمان انتظار کنونی بسیار کمتر از زمان انتظار قبل از برون سپاری می باشد.

در روزهای ابتدایی بازگشایی مرکز برون سپاری، به علت راه اندازی سازوکار جدید، ممکن بود زمان انتظار در مرکز برای برخی متقاضیان به طور غیرطبیعی طولانی شود. ولی از نیمه ماه اوت 2017 زمان انتظار در مرکز روند نزولی داشته و به جز در صورت بروز مشکلات تکنیکی، مراجعان کمتر از یک ساعت در مرکز منتظر می مانند.
هیچ وقت مصاحبه‌ای بدون ارائه توضیحات لغو نشده است. در مواردی که قرارها به دلیل مشکلات تکنیکی لغو شده اند، بعد از ارتباط با متقاضیان، وقت مصاحبه‌ی جایگزین تعیین گردیده است.

پرسش: نسخه فارسی سایت وی اف اس دیگر در دسترس نیست؟ به عنوان مسئول این پیمانکار خدماتی، سفارت فرانسه این امر که اطلاعات اساسی برای دریافت ویزا به زبان متقاضیان قابل دسترس نیست را چگونه توجیه می کند؟

پاسخ: نسخه فارسی سایت وی اف اس در حال بررسی مجدد است تا اطلاعات روشن تر و دقیق تری را ارائه دهد. این صفحه به زودی روی سایت وی اف اس قرار خواهد گرفت. این شرکت همچنین دارای سیستم خدمات تلفنی می باشد که به متقاضیان امکان می دهد اطلاعات لازم را به فارسی دریافت نمایند. ضمنا در خود مرکز تمامی اعلان ها به زبان فارسی و فرانسه انجام می‌شود.

پرسش: برخی متقاضیان از اینکه در روش جدید نمی توانند دلیل سفر خود را توجیه نمایند گلایه دارند، چراکه ظاهرا امکان صحبت مستقیم با بخش کنسولی سفارت وجود ندارد. آیا این موضوع واقعیت دارد؟ پاسخ شما به این گلایه چیست؟
پاسخ: در زمان تعیین زمان ملاقات حضوری، فهرست کامل مدارک مورد نیاز به تناسب نوع ویزای مورد تقاضا به زبان انگلیسی و فارسی برای متقاضیان ارسال می گردد، علاوه بر اینکه این اطلاعات به صورت آنلاین هم قابل دسترسی هستند. بخش اعظم متقاضیان، متقاضی دریافت ویزای توریستی و کاری هستند که در این موارد ارائه مدارک توجیه علت سفر آسان است. در موارد خاص، به خصوص مواردی که شکل های دیگر ویزا را شامل می شود، متقاضیان یا به طور مستقیم به سفارت مراجعه می کنند یا بعد از تحویل مدارک در مرکز برونسپاری، برای مصاحبه به سفارت دعوت می شوند.

پرسش: ما گزارش هایی دریافت کرده ایم که طبق آنها گویا وی اف اس گاهی متقاضیان را به استفاده از خدمات تکمیلی غیرضروری مثل سالن وی آی پی، عکس و فتوکپی ترغیب می کند. واکنش سفارت به این گونه انتقادات نسبت به روش کار پیمانکار چیست، در حالی که وی اف اس نمی‌تواند هزینه‌ای به جز هزینه دریافتی برای بررسی پرونده و هزینه های تکمیلی آن دریافت کند ؟ سفارت چگونه می تواند افزایش تعرفه ها و نا برابری در دسترسی به خدمات عمومی را که وجود سالن وی آی پی به بار آورده است توجیه نماید؟

پاسخ: وی اف اس در مرکز خود هزینه خدمات مربوط به هر پرونده را دریافت می کند. مبلغ دریافتی معادل نصف هزینه های ویزاست که در قانون عمومی ویزاها مشخص شده است (آیین نامه CE شماره 810/2009 پارلمان اروپا و شورای 13 ژوئیه 2009 که قانون عمومی ویزاها را بنا نهاد). این مبلغ در ایران معادل 25 یورو می باشد.
علاوه بر این، وی اف اس خدمات جانبی غیر رایگان هم ارائه می دهد که در قرارداد این شرکت با سفارت نیز پیش‌بینی شده است. برخورداری از این خدمات جانبی کاملا به عهده متقاضیان می باشد. در همین راستا، مشخصات عکس ها و فتوکپی ها به طور روشن درسایت وی اف و همچنین در زمان تایید وقت مصاحبه به روشنی برای متقاضیان مشخص می شوند تا به این وسیله متقاضیان به جای اینکه بخواهند از سرویس عکس و فتوکپی وی اف اس استفاده کنند، بتوانند مدارک خود را از قبل آماده نمایند.
سفارت تاکید می کند که استفاده از این خدمات امری حاشیه ای است و متقاضیان اکثرا با مدارک کامل به مرکز مراجعه می کنند.
در مورد سالن وی آی پی، این خدمات به متقاضیانی که می خواهند از خدمات ویژه برخوردار شوند پیشنهاد می شود. مثل هر خدمات دیگر، این خدمات هزینه ای دارد ولی استفاده از آن فقط و فقط به انتخاب متقاضی می باشد. این سرویسِ اختیاری تنها در زمان ورود به مرکز می تواند انتخاب گردد و بنابراین موجب امتیاز ویژه ای در وضعیت وقت دهی نمی شود. در نهایت این خدمات هیچ امتیازی را در بررسی مدارک ایجاد نمی کند. در زمینه دسترسی به مرکز وی اف اس، همین طور بررسی پرونده‌ها، برابری کامل وجود دارد (فردای روزی که مدارک تحویل وی اف اس می شوند و زمانی که آنان به سفارت منتقل می گردند، بخش ویزای سفارت اطلاع ندارد که چه پرونده هایی در سالن وی آی پی دریافت شده اند).
JPEG

Dernière modification : 07/01/2020

بالای صفحه