بیانه مشترک رئیس جمهور فرانسه، امانوئل مکرون، نخست وزیر بریتانیا، ترزا می و صدر اعظم آلمان، آنگلا مرکل، در پی سخنان رئیس جمهور دونالد ترامپ در مورد ایران (8 می 2018 برابر با 18 اردیبهشت 1397).

ما، رهبران فرانسه، آلمان و انگلستان، با تاسف و نگرانی از تصمیم رئیس جمهور ترامپ در خصوص خروج ایالات متحده از برنامه جامع اقدام مشترک مطلع گشتیم.

همه ما بر ادامه تعهد خود به برجام تاکید می کنیم. این قرارداد برای امنیت مشترک ما دارای اهمیت بسیاری است. یادآور می شویم که برجام با رای تمامی اعضای شورای امنیت در قطعنامه 2231 تایید شده است. این قطعنامه همچنان یک چهارچوب بین المللی حقوقی الزام آور برای حل اختلافات در رابطه با برنامه هسته ای ایران باقی خواهد ماند. ما تمامی اعضا را به ادامه اجرای کامل برجام و نیز رفتار مسئولانه در این زمینه ترغیب می کنیم.

از نظر آژانس بین المللی انرژی اتمی، ایران همچنان به محدودیت های پیش بینی شده توسط برجام پایبند بوده و نیز تعهدات خود در چارچوب پیمان عدم اشاعه سلاح های اتمی NPT را به کار می بندد. به موجب این امر، امنیت جهانی مستحکم تر گردیده است. ازاین رو، ما تحت نام E3 اعضای برجام باقی می مانیم. دولتهای ما برای تضمین اجرای برجام مصمم بوده و در همین راستا با دیگر اعضایی که در این توافق جمعی باقی می مانند، کار می کنند تا اقتصاد و مردم ایران همچنان از فواید اقتصادی قرارداد منتفع شوند.

از ایالات متحده مصرانه می خواهیم که به گونه ای عمل کند که ساختار برجام دست نخورده باقی بماند و از اتخاذ هر تصمیمی که مانع اجرای کامل برجام توسط دیگر اعضا شود اجتناب ورزد. پس از گفتگوهای گسترده چند ماه اخیر با دولت آمریکا،از ایالات متحده می خواهیم که تمام تلاش خود را در زمینه حفاظت از پیشرفت های حاصل شده در زمینه عدم اشاعه سلاح های اتمی که از طریق برجام به دست آمده به کار گیرد تا از این طریق امکان ادامه اجرای مفاد اصلی قرارداد فراهم شود.

ما ایران را به خویشتنداری در واکنش به تصمیم آمریکا دعوت می کنیم؛ ایران باید به پایبندی به تعهداتش در قالب برجام ادامه دهد و خود را به طور کامل و به موقع با انتظارات بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی تطابق دهد. آژانس نیز باید آمادگی خود را در جهت اجرای برنامه راستی آزمایی و کنترل بلند مدت بدون مانع و محدودیت حفظ نماید. در مقابل، ایران باید بتواند از برداشته شدن تحریم ها منتفع شود و می تواند تا زمانی که به تعهداتش در قالب برجام وفادار است، خواستار آن باشد.

در یک زمینه نباید تردیدی وجود داشته باشد: برنامه هسته ای ایران باید همیشه صلح آمیزو غیر نظامی باقی بماند. بر پایه برجام، ما به این امر واقف هستیم که باید به دیگر مسائل بزرگ نگران کننده نیز پرداخته شود.باید یک چهارچوب بلند مدت برای برنامه هسته ای ایران بعد از منقضی شدن بندهایی از برجام بعد از سال 2025 تعریف گردد. از آنجایی که ما تعهدی همیشگی نسبت به متحدان و شرکای منطقه ای احساس می کنیم، بایستی به طور جدی به نگرانی های مشترک در زمینه برنامه موشکی ایران و فعالیتهای ثبات زدای او در منطقه بخصوص در سوریه، عراق و یمن، بپردازیم. ما گفتگوهایی سازنده و به نفع هر دو طرف را روی این موضوعات آغاز کرده ایم؛ گروه E3 می خواهند به تبادل نظر با شرکای کلیدی شان و دولت های ذیربط در منطقه ادامه دهند.

ما و وزرای امور خارجه مان با تمامی طرفهای برجام تماس خواهیم گرفت تا چشم انداز های مثبت را شناسایی نماییم.

منبع: http://www.elysee.fr/communiques-de...

JPEG - 72.8 kb
بیانه مشترک رئیس جمهور فرانسه، امانوئل مکرون، نخست وزیر بریتانیا، ترزا می و صدر اعظم آلمان، آنگلا مرکل
بیانه مشترک رئیس جمهور فرانسه، امانوئل مکرون، نخست وزیر بریتانیا، ترزا می و صدر اعظم آلمان، آنگلا مرکل

Dernière modification : 10/05/2018

بالای صفحه