بیانیه مشترک سران دولت فرانسه،‌ آلمان و بریتانیا: نیویورک – ۲۳ سپتامبر ۲۰۱۹

ما، سران فرانسه، آلمان و بریتانیا، منافع امنیتی مشترک خود را به ویژه در حمایت از نظام منع گسترش سلاح های هسته ای و حفظ ثبات در خاور میانه یاد آور می شویم.

ما به شدت حمله به تاسیسات نفتی عربستان در تاریخ ۱۴ سپتامبر ۲۰۱۹ (۲۳ شهریور ۱۳۹۸) در بقیق و خریص را محکوم نموده،‌ در این خصوص بر همبستگی کامل خود با پادشاهی عربستان سعودی و مردم آن تأکید می‌کنیم.

برای ما بدیهی است که مسئولیت این حمله بر عهده ایران می باشد. هیچ توضیح موجه دیگری وجود ندارد. ما همچنین از تحقیقاتی که برای مشخص شدن جزئیات بیشتر در حال انجام است، پشتیبانی می‌نماییم.

این حملات ممکن است علیه عربستان انجام شده باشد اما همه کشورها را نگران کرده است و می‌تواند خطر بروز یک درگیری وسیع را افزایش دهد. این حمله ها نشان دهنده اهمیت تلاش جمعی در راستای برقراری ثبات و امنیت در منطقه است، که یافتن راه حل سیاسی در مورد درگیری های یمن را شامل می شود. این حملات همچنین ضرورت کاهش تنش های منطقه از طریق تلاش‌های مداوم دیپلماتیک و همکاری با همه طرف ها را روشن می سازد.

در همین راستا، ما تعهد پیوسته خود نسبت به برجام را مورد تاکید قرار می دهیم که در تاریخ ۱۴ ژوئیه ۲۰۱۵ با ایران مورد موافقت قرار گرفت و با اتفاق آراء توسط شورای امنیت سازمان ملل تایید شد. ما بار دیگر از ایران می خواهیم تا از تصمیم خود مبنی بر کاهش تعهدات نسبت به این توافقنامه بازگردد و در برابر تعهدات مندرج در آن کاملا پای بند باشد. ما از ایران می خواهیم تا در چهارچوب برجام و نیز موافقتنامه جامع پادمانی آژانس بین المللی انرژی هسته ای با این سازمان همکاری کامل داشته باشد.

ما نسبت به اهمیت تلاش های جمعی برای تضمین ثبات و امنیت منطقه آگاه هستیم و در همین راستا مجددا بر باور خود تاکید داریم که زمان آن فرا رسیده است که ایران بپذیرد که باید در مورد یک چهارچوب بلند مدت مربوط به برنامه هسته ای اش و نیز مسایل مربوط به امنیت منطقه ای از جمله برنامه موشک های خود و نیز تجهیزات حامل دیگر مذاکره کند.
ما نسبت به ادامه تلاشهای دیپلماتیک متعهد هستیم تا شرایط مورد نیاز برای گفتگو و نیز تسهیل آن به وجود بیاید – گفتگویی بین تمامی طرفهای ذی نفع که علاقه مند به کاهش تنش ها در خاورمیانه هستند تا صلح و امنیت جهانی حفظ شود و این در راستای بیانیه مشترک این سه کشور منتشر شده در تاریخ ۱۴ ژوئیه ۲۰۱۹ و نیز قطعنامه های مصوب گروه ۷ در اجلاس بیاریتز است. ما از ایران می خواهیم در این روند گفتگو مشارکت کند و از اقدامات تحریک آمیز و افزایش تنش ها خودداری نماید.
JPEG

Dernière modification : 25/09/2019

بالای صفحه