بیانیه مشترک سران سه کشور اروپایی درباره برجام: ۱۲ ژانویه ۲۰۲۰ (۲۲ دی ۱۳۹۸)‌

ما سران کشورهای فرانسه، آلمان و بریتانیا، منافع امنیتی بنیادین مشترکی با سایر شرکای اروپایی‌مان داریم.
یکی از آنها حفظ نظام عدم اشاعه‌ی هسته‌ای و کسب اطمینان از این است که ایران هیچگاه سلاح هسته‌ای تولید نکند. برنامه‌ی جامع اقدام مشترک (برجام) در این زمینه نقشی کلیدی ایفا می‌کند.
ما به طور مشترک تأسف و نگرانی خود را نسبت به خروج ایالات متحده آمریکا از برجام و اعمال مجدد تحریم‌ها علیه ایران به روشنی اعلام کردهایم.
به رغم دشوارترشدن شرایط، ما با تلاش فراوان برای حفظ برجام کوشیده‌ایم. تمامی طرف‌های باقیمانده در برجام، یعنی فرانسه، آلمان، بریتانیا، چین، روسیه، و ایران به همراه اتحادیه‌ی اروپا به عنوان هماهنگ‌کننده، اظهار داشته اند که نسبت به حفظ برجام همچنان متعهد هستند.
بازگشت ایران به رعایت کامل تعهداتش در چارچوب برجام اهمیت اساسی دارد. ما مراتب نگرانی عمیق خود را از اقداماتی که ایران برخلاف تعهداتش از ماه ژوئیه 2019 انجام داده است اعلام کرده‌ایم. ایران باید از این اقدامات بازگردد. ما امکان توسل به تمامی مفاد برجام جهت حفظ این توافقنامه و حل مسائل مربوط به اجرای تعهدات ایران در برجام را برای خود محفوظ می‌داریم.
ما همچنین باید چارچوبی درازمدت برای برنامه‌ی هسته‌ای ایران تعریف کنیم.
وقایع اخیر نقش بی‌ثبات‌کننده‌ی ایران در منطقه، به ویژه ازطریق سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و نیروی قدس را برجسته کرد. تعهد ما برای امنیت همپیمانان و شرکایمان در منطقه تزلزل‌ناپذیر است. ما باید از طریق دیپلماسی و به طور معقول به نگرانی‌های مشترکی که در مورد فعالیت‌های منطقه‌ای بی‌ثبات‌کننده‌ی ایران و ازجمله فعالیت‌های مربوط به برنامه‌های موشکی این کشور وجود دارد، پاسخ دهیم. ما آمادگی خود را جهت پیگیری مان برای کاهش تنش و ثبات در منطقه مجدداً مورد تاکید قرار می دهیم.
ما توضیح ایران در خصوص سرنگونی پرواز UIA PS752 توسط این کشور را مورد توجه قرار داده و خود را برای همکاری با ایران در مراحل بعدی متعهد می دانیم.
پیام امروز ما روشن است: ما به برجام و حفظ آن متعهد می‌مانیم؛ ما به جد از ایران می‌خواهیم که تمامی اقدامات خود که با این توافقنامه ناسازگار است را برگرداند ؛ از ایران می‌خواهیم که از هرگونه اقدام جدید خشونت‌آمیز یا هر اقدامی در راستای اشاعه خودداری نماید و کماکان برای گفتگو با ایران در این راستا آماده‌ایم.

Dernière modification : 13/01/2020

بالای صفحه