بیانیه مشترک فدریکا موگرینی، نماینده ارشد اتحادیه اروپا، و وزرای خارجه و اقتصاد فرانسه، آلمان و بریتانیا

بیانیه مشترک فدریکا موگرینی، نماینده ارشد اتحادیه اروپا، و وزرای خارجه و اقتصاد فرانسه، آلمان و بریتانیا

در تاریخ دوم نوامبر 2018 (11 آبان 1397) و در پی اِعمال مجدد تحریمها علیه ایران ازسوی ایالات متحده، نماینده ارشد اتحادیه اروپایی در سیاست خارجی، فدریکا موگرینی، وزرای امور خارجه ژان-ایو لودریان (فرانسه)، هایکو ماس (آلمان) و جرمی هانت (بریتانیا)، و وزرای اقتصاد برونو لومر (فرانسه)، اولاف شولتز (آلمان) و فیلیپ هاموند (بریتانیا)، بیانیه مشترکی صادر کردند که به شرح زیر است:
« ما از اعمال مجدد تحریمها توسط ایالات متحده در پی خروج این کشور از برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) عمیقاً متأسفیم.
برجام عنصری مهم از بنای جهانی عدم اشاعه هسته ای و دیپلماسی چندجانبه است، که شورای امنیت سازمان ملل متحد آن را طی قطعنامه 2231 خود تأیید نموده است. این توافق برای امنیت اروپا، منطقه و سراسر جهان حائز اهمیت اساسی می باشد.
برجام زنده است و پاسخگوی اهدافش می باشد. آژانس بین المللی انرژی اتمی در دوازده گزارش متوالی خود گواهی داده که ایران به تعهداتش در چارچوب این توافق پایبند بوده است.
ما از ایران انتظار داریم که به اجرای کامل تعهداتش در حوزه هسته ای، چنانکه برجام تعیین نموده، ادامه دهد.

برجام در عین حال برداشته شدن تحریمهای بین المللی را به منظور ایجاد تأثیر مثبت، نه فقط بر روابط تجاری و اقتصادی با ایران، بلکه همچنین و به ویژه بر زندگی مردم ایران، پیش بینی نموده است.

هدف ما محافظت از کنشگران اقتصادی اروپایی است که به مبادلات تجاری مشروع با ایران، مطابق با قوانین اروپا و نیز قطعنامه 2231 شورای امنیت ملل متحد، متعهد هستند.

ما به عنوان امضاکنندگان برجام، به تلاش در جهت حفظ و بقای مسیرهای مالیِ عملی با ایران و نیز تضمین تداوم صادرات نفت و گاز ایران متعهد هستیم. در این مورد و نیز موضوعات دیگر، به همراه سایر امضاکنندگان برجام، یعنی روسیه و چین، و نیز کشورهای ثالثی که مایل به حمایت از برجام هستند، به کار خود ادامه می دهیم. طی هفته های اخیر این تلاشها، بخصوص در جهت پشتیبانی از ابتکار اروپا به منظور ایجاد سازوکاری ویژه از نوع صندوق مشترک اعتباری شدت گرفته و ما در حال کار بر روی برقراری این سازوکار هستیم. این ابتکار به ایران امکان خواهد داد که کماکان از مزایای برداشته شدن تحریمها بهره مند گردد و صادرکنندگان و واردکنندگان اروپایی نیز همچنان قادر به ادامه مبادلات تجاری مشروع خود با این کشور خواهند بود.

برای یاری رساندن و اطمینان بخشیدن به فعالان اقتصادی که روابط تجاری مشروع خود را با رعایت قوانین اروپا پی می گیرند، اقداماتی تکمیلی باید انجام پذیرد که وزرای اقتصاد ما در جلسات آتی خود به آن خواهند پرداخت. عزم جمعی ما برای به سرانجام رساندن این اقدامات تزلزل ناپذیر است.

ما همچنان نسبت به اجرای برجام، به عنوان جزئی از توافقات بین المللی و امنیت مشترک جهانی متعهدیم و از ایران انتظار داریم که در این راستا نقشی سازنده ایفا نماید. »
JPEG

Dernière modification : 07/01/2020

بالای صفحه