بیانیه مطبوعاتی رئیس جمهور فرانسه در مورد مداخله نظامی نیروهای مسلح فرانسه (25 فروردین 1397) در واکنش به استفاده از سلاحهای شیمیایی در سوریه

بیانیه مطبوعاتی رئیس جمهور فرانسه در مورد مداخله نظامی نیروهای مسلح فرانسه (25 فروردین 1397) در واکنش به استفاده از سلاحهای شیمیایی در سوریه

در تاریخ شنبه 7 آوریل 2018 (18 فروردین 1397)، ده ها مرد، زن و کودک در دوما توسط سلاح شمیایی قتل عام شدند، در حالی که این حمله در مغایرت کامل با حقوق بین الملل و قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل متحد قرار داشت.

شکی نیست که مسئولیت این حادثه بر عهده رژیم سوریه است.

خط قرمزی که توسط فرانسه در ماه مه 2017 ترسیم گردید را زیر پا گذاشته شد.

به همین دلیل، در شب گذشته به نیروهای مسلح فرانسه دستور دادم که، در چهارچوب یک عملیات بین المللی و درقالب ائتلاف با ایالات متحده آمریکا و بریتانیا، بر علیه زرادخانه شیمیایی مخفیانه رژیم سوریه وارد عمل شوند.
واکنش ما به حوزه توانایی های رژیم سوریه در تولید و به کارگیری سلاح های شیمیایی محدود بود.

ما نمی توانیم اجازه دهیم که استفاده از سلاح شمیایی امری عادی تلقی شود، سلاح هایی که خطری بی واسطه برای مردم سوریه و نیز امنیت جمعی به حساب می آیند. این تبلور اقداماتی است که به طور مداوم توسط فرانسه در شورای امنیت سازمان ملل پیشنهاد گشته اند.

فرانسه و شرکایش از امروز تلاش های خود در جهت استقرار سازوکاری بین المللی برای ایجاد مسئولیت، جلوگیری از بخشودگی و تکرار میل به ارتکاب جرم برای رژیم سوریه را از سر می گیرند.

از ماه مه 2017، فرانسه اولویت های ثابتی را در سوریه دنبال می کند: اتمام جنگ علیه داعش، میسر ساختن دسترسی غیر نظامیان به کمک های بشردوستانه، راه اندازی اقدامی جمعی برای دستیابی به حل و فصل سیاسی منازعه، به این منظور که سوریه بتواند سرانجام صلح را باز یابد، و نیز نظارت بر ثبات منطقه.

من در روزها و هفته های آینده با جدیت این اولویت ها را دنبال خواهم کرد.

مطابق با بند 2 ماده 35 قانون اساسی فرانسه، به دنبال این تصمیم مداخله نظامی نیروهای مسلح در خارج از کشور، پارلمان در جریان امر قرار خواهد گرفت و مساله در پارلمان به شور گذاشته خواهد شد.
JPEG

Dernière modification : 07/01/2020

بالای صفحه