بیانیه وزرای خارجه فرانسه، آلمان و بریتانیا 30 خرداد 1399

بیانیه وزرای خارجه فرانسه، آلمان و بریتانیا
30 خرداد 1399

ما، وزرای امور خارجه فرانسه، آلمان و بریتانیا در کنار شرکای اروپایی‌مان منافع امنیتی مشترکی داریم. از آن جمله می‌توان به حفظ نظام عدم اشاعه هسته‌ای و اطمینان از این موضوع که ایران هیچ‌گاه مبادرت به ساخت سلاح هسته‌ایی ننماید، اشاره کرد. برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) در این خصوص نقش کلیدی ایفا می‌کند.

ما مشترکاً و صراحتاً تأسف و نگرانی خود را نسبت به خروج ایالات متحده از برجام و به جریان انداختن مجدد تحریم‌ها علیه ایران اعلام کرده ایم. ما از ماه مه 2018 بطور خستگی‌ناپذیری روی حفظ تواق هسته‌ای کار کرده‌ایم.

ما به عنوان سه کشور اروپایی تعهدات خود ذیل برجام، از جمله لغو تحریم‌های پیش‌بینی شده در توافق را، بی هیچ محدودیتی انجام داده ایم. گذشته از آن ورای تعهدات مورد نظر در این توافق پیش رفته‌ایم تا از تجارت قانونی با ایران حمایت کنیم – از جمله از طریق اینستکس که هم‌اینک عملیاتی شده و تراکنش‌ها را ممکن ساخته است.

ایران از سال 2019 دست به اقداماتی در حوزه هسته‌ای زده است که که بر خلاف تعهدات این کشور ذیل برجام بوده است. ما از این اقدامات که به مزایای این توافق از نظر کمک به نظام عدم اشاعه به شدت ضربه می‌زند، جداً نگرانیم. به همین دلیل سه کشور اروپایی در تاریخ 24 دی‌ماه 1398 مکانیزم حل اختلاف را با حسن نیت و این امید به جریان انداختند تا یک راه حل دیپلماتیک رو به جلو پیدا شود تا توافق حفظ شود و ایران به تمام تعهداتش ذیل برجام بازگردد.

در همین رابطه قویاً از ایران می‌خواهیم تا به مذاکرات اساسی و اقدامات هماهنگ با ما و دیگر اعضای برجام بپیوندد. سه کشور اروپایی بر این نکته تأکید دارند که آماده‌اند در این راستا پیگیر رویکردی ملموس و واقعگرایانه داشته باشند و انتظار پاسخی سازنده از سوی ایران را دارند. ما در تلاش برای ملاقاتی در سطح وزرا هستیم تا ایران را ترغیب کنیم که مجدداً بطور کامل به تعهداتش پایبند باشد و مکانیسم حل اختلاف را بررسی نماییم.

علاوه بر این با نگرانی زیاد مطلع شدیم که ایران به رغم تلاش‌های پیوسته‌ی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، ماه‌هاست اجازه دسترسی مورد درخواست را نمی‌دهد، امری که باعث خواهد شد این سازمان نتواند وظیفه‌اش را انجام داده و اگر پیشرفتی حاصل نشود، بیم آن می‌رود که که نظام پادمان جهانی بشدت آسیب ببیند.

در آخرین جلسه‌ی شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و به ابتکار عمل سه کشور اروپایی، یک قطعنامه با اکثریت آرا به تصویب رسید. ما از آژانس به دلیل تلاشش در ارتباط با بررسی تعهدات پادمانی ایران تشکر کرده و از ایران می‌خواهیم در اسرع وقت و بطور جامع با آژانس همکاری نماید و دسترسی به مکان‌های مورد نظر آژانس را تضمین نماید.

سه کشور اروپایی همچون گذشته سعی دارند قطعنامه‌ی 2231 که برجام با آن در سال 2015 اعتبار یافت بی هیچ محدودیتی اجرا گردد، هرچند که بر این باوریم، برداشتن تحریم‌های سازمان ملل درخصوص تسلیحات متعارف بر اساس قطعنامه‌ی 2231 و طبق برنامه در ماه اکتبر امسال تأثیرات زیادی بر روی ثبات و امنیت منطقه‌ای خواهد داشت. ما خاطر نشان می‌کنیم که تحریم‌های اتحادیه اروپا درخصوص صادرات تسلیحات متعارف و فناوری های موشکی تا سال 2023 به قوت خود باقی خواهند بود. ما می‌خواهیم این موضوع را با هماهنگی نزدیک با روسیه و چین بعنوان اعضای باقی‌مانده در برجام و همچنین دیگر اعضای شورای امنیت و سایر نقش‌آفرینانِ مهم به بحث بگذاریم. دو هدف را مد نظر داریم: حفظ حاکمیت و یکپارچگی شورای امنیت سازمان ملل و تلاش برای حفظ ثبات و امنیت منطقه‌ای.

ما یقین داریم که هر اقدام یکجانبه‌ای برای بازگشت مکانیسم ماشه سازمان ملل، پیامدهای سنگینی برای شورای امنیت سازمان ملل به همراه خواهد داشت. ما از چنین تصمیمی که با تلاش‌های فعلی‌مان در راستای حفظ برجام همخوانی ندارد، حمایت نخواهیم کرد.

ما بر این باوریم که ما باید نگرانی های مشترک خود در خصوص برنامه‌ی هسته‌ایی ایران، برنامه‌اش در ارتباط با موشک‌های بالستیک و اقدامات بی‌ثبات‌کننده‌اش در منطقه را برای دراز مدت حل و فصل کنیم. ما همچون گذشته اعتقاد داریم که راهبرد فشار حداکثری در راستای این هدف نیست و بجای آن همچنان سعی خواهیم کرد، ایران را متوجه پیامد اقداماتش کرده و همزمان مسیر معقول دیپلماتیک و گفتگو را بپیماییم.

ما به برجام متعهد می‌مانیم و مؤکداً از ایران می‌خواهیم برای حفظ این توافق، از تمامی اقداماتی که با آن همخوانی ندارند، بازگشته و بی‌درنگ و به طور کامل به تعهدات خود بازگردد. ما بار دیگر آمادگی خود را برای بحث و تعامل جامع با ایران اعلام می‌داریم.

Dernière modification : 21/06/2020

بالای صفحه