بیانیه ی مشترک وزرای امور خارجه ی فرانسه، آلمان، بریتانیا و نماینده ی عالی رتبه ی اتحادیه اروپا درباره برجام

بیانیه ی مشترک صادر شده توسط وزرای امور خارجه ی فرانسه، آلمان، بریتانیا و نماینده ی عالی رتبه ی اتحادیه اروپا درباره برجام

۱۱ نوامبر ۲۰۱۹ (۲۰ آبان ۱۳۹۸)‌

وزرای امور خارجه ی فرانسه، آلمان و بریتانیا و نماینده ی عالی رتبه ی اتحادیه اروپا به شدت نگران اعلان های اخیر ایران مبنی بر از سرگیری مجدد فعالیت های غنی سازی اورانیوم در فردو هستند که در گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی در تاریخ ۱۱ نوامبر نیز مورد تایید قرار گرفته است .

فعالیت های ایران با مفاد صریح برجام در خصوص فردو در تناقض است و تبعات بالقوه ی زیادی در زمینه ی اشاعه دارد. این نشان دهنده ی تسریع تاسف آور روند ایران درترک تعهدات خود در برجام می باشد.

ما از ایران می خواهیم تا از تمامی اقداماتی که با برجام در تضاد می باشند بازگردد که از آن جمله می توان به فراتر رفتن از میزان مجاز ذخائر اورانیوم با درصد غنی سازی پایین، فراتر رفتن از میزان درصد مجاز غنی‌سازی و از سرگیری فعالیت های مربوط به توسعه و تحقیقات اتمی که مغایر با برجام می باشد اشاره کرد. آژانس بین المللی انرژی هسته ای در آخرین گزارشهای ماهیانه اش از جمله گزارش ۱۱ نوامبر تایید کرده است که ایران دست به این اقدامات زده است.

ما بر اهمیت اجرای کامل و موثر برجام توسط تمامی اعضا و نیز بر اراده خود بر ادامه تمامی تلاشها برای حفظ قرارداد هسته ای که منافع همگان را تامین می کند تاکید می کنیم. ایران باید بلافاصله به اجرای کامل تعهدات بر جامی اش بازگردد.

ما همچنین از ایران می خواهیم تا به طور کامل با آژانس بین المللی انرژی هسته ای در چهارچوب برجام و مطابق تمام تعهدات هسته ای اش به خصوص در حوزه توافق جامع مسایل پادمانی و نیز پروتکل الحاقی این سازمان همکاری کند.در همین راستا، ما نسبت به عدم همکاری به موقع ایران و نیز حادثه اخیر که در جلسه فوق العاده شورای حکام در تاریخ ۷ نوامبر به این شورا گزارش شد به شدت نگران هستیم.

ما حمایت خود را از آژانس بار دیگر مورد تاکید قرار می دهیم و اعلام می داریم همچنان نسبت به نظارت و راستی آزمایی بی طرفانه و مستقل آژانس از تعهدات هسته ای ایران اعتماد داریم.

ما آمادگی خود را برای در نظر گرفتن همه مکانیسم های موجود دربرجام،‌ از جمله مکانیسم حل اختلاف، برای برطرف ساختن مسایل مربوط به اجرای تعهدات برجامی توسط ایران اعلام می داریم. ما در این زمینه در تماس با سایر شرکای برجامی خود هستیم.

سه کشور اروپایی و اتحادیه اروپا به تعهدات خود ذیل برجام به طور کامل متعهد بوده اند،‌ از جمله برداشتن تحریم ها همانطور که در این تفاهم نامه پیش بینی شده است. اکنون بسیار مهم است که ایران به الزامات برجامی خود متعهد بماند و با تمام طرفهای این تفاهم نامه برای کاهش تنش ها همکاری نماید. ما آماده ایم تا تلاش های دیپلماتیک خود را ادامه دهیم تا شرایط را برای کاهش تنش ها در خاورمیانه بوجود آوریم یا تسهیل سازیم تا صلح و امنیت بین الملل حفظ شود. با وجود این،‌ چنین تلاش هایی به دلیل اقدامات اخیر ایران به طور فزاینده ای دشوار می شوند.
JPEG

Dernière modification : 07/01/2020

بالای صفحه