توافق هسته ای - بیانیه فرانسه به مناسبت سومین سالگرد اجرایی شدن برجام

26 دی 1397 سومین سالگرد اجرایی شدن توافق هسته ای ایران موسوم به برجام است. به این مناسبت، فرانسه مجدداً بر حمایت کامل خود از برجام تأکید می نماید. این توافق، که توسط قطعنامه 2231 به اجماع از سوی شورای امنیت سازمان ملل متحد مورد تأیید قرار گرفته است، عنصری کلیدی از نظام عدم اشاعه و عاملی مهم برای امنیت بین المللی و منطقه ای می باشد.

چنانکه آخرین گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی مورخ 21 آبان 1397 بر آن صحه گذاشته، برجام با تضمین صلح آمیز ماندن برنامه هسته ای ایران، کلیه اهدافش را به طور کامل تحقق می بخشد. فرانسه تا زمانی که ایران به کلیه تعهدات هسته ای خود پایبند بماند، به حمایت از این توافق ادامه خواهد داد.

فرانسه همچنین بر اهمیت رفع تحریمها به شکل پیش بینی شده در توافق و بر عزم خود مبنی بر حفاظت از آزادی عمل فعالان اقتصادی متعهد به مبادلات تجاری مشروع با ایران، مطابق با قطعنامه 2231 شورای امنیت و نیز قوانین اروپایی، تأکید می ورزد. بدین منظور، فرانسه از تصویب فعال سازی دوباره «قانون مسدودسازی» از سوی اتحادیه اروپا استقبال نموده، تعهد فعالانه خود در چارچوب تروییکای اروپایی و در ارتباط با اتحادیه اروپا به منظور ایجاد یک سازوکار جبرانی ویژه تبادلات (Special Purpose Vehicle-SPV) را یادآوری می نماید. هدف از این سازوکار، تسهیل معاملات و اطمینان از برخورداری مردم ایران از مبادلات اقتصادی است.

فرانسه ضمن اولویت بخشیدن به حفظ برجام در رویکرد خود، یادآوری می کند که متعهد به رویکردی جامع است. این رویکرد از سوی تروییکای اروپایی پیشنهاد شده و دربرگیرنده چارچوب بندی درازمدت برنامه هسته ای ایران، محدودسازی برنامه موشکی و نیز فعالیت های منطقه ای ثبات زدایش می باشد.

لینک بیانیه فرانسه

JPEG

Dernière modification : 07/01/2020

بالای صفحه