توافق هسته ای و وضعیت منطقه – اظهارات رئیس جمهوری فرانسه

رئیس جمهوری فرانسه، امانوئل مکرون، در نشست مطبوعاتی مورخ 27 خرداد 1398 با همتای اوکراینی خود، ولودیمیر زلنسکی، اظهار داشت:

در مورد توافق هسته ای ایران: « من از اظهارات امروز مقامات ایرانی متأسفم، ولی چنانکه آژانس بین المللی انرژی اتمی تأکید کرده، ایران در حال حاضر به تعهدات خود پایبند بوده است. ما قویاً ایران را تشویق می کنیم که رفتاری صبورانه و مسئولانه در پیش بگیرد. فرانسه، به همراه آلمان و بریتانیا، در این مورد با ایران در تماس مستمر است. می دانیم که از امروز تا 8 ژوئیه [17 تیر] برهه ای بسیار مفید در اختیار داریم. در این دوره است که باید برای حفظ این چارچوب با جدیت کار کنیم. آیا این چارچوب به خودی خود کافی است؟ شما از دوسال پیش شنیده اید که سخن من متفاوت بوده است: باید آن را تکمیل کرد – چیزی که می تواند و باید شرکای ما را اطمینان بخشد –، آن را با توقعات بیشتر در مورد برنامه هسته ای ایران پس از 2025، تعهدات تازه در مورد بالستیک، و نیز فعالیت های منطقه ای تکمیل کرد. با این حال فکر می کنم که هیچ شکلی از افزایش تنش مناسب نخواهد بود و به منافع خود ایران و همچنین منافع جامعه بین الملل آسیب خواهد رساند. بنابراین ما با شرکای خود تمام تلاشمان را می کنیم تا ایران را از این موضوع منصرف کنیم و می کوشیم مسیری به سوی گفتگو و بهبود شرایط ایجاد کنیم ».

در مورد وضعیت در دریای عمان: « وزیر امور خارجه ما که در اینجاست، در مورد عملیات انجام شده در تنگه هرمز نظرش را ابراز کرده است، با این اراده و یادآوری مداوم که ما به تبادل اطلاعات می پردازیم و با مشارکت متحدانمان کار می کنیم. به محض گردآوری اطلاعات و برطرف شدن تردیدها است که می توان با قطعیت به انتساب این عملیات پرداخت. فکر می کنم که در دوره ای که در آن وارد می شویم، خونسردی می تواند مفید باشد، و اراده گفتگو با درنظر داشتن اهداف راهبردی نیز به همان اندازه مفید است. گمان می کنم که چنانچه بخواهیم با درگیرشدن با مخاطرات بالقوه از امنیت جمعی دفاع کنیم، ممکن است به طور تصاعدی خطر تقویت تنش را افزایش دهیم. نقش فرانسه کمک به تقویت تنش از هیچ نوع نیست، بلکه از آغاز تلاش برای ایجاد پاسخی مناسب، مطمئن و مفید به منظور کاهش مخاطرات هسته ای و مهار هرگونه تنش در منطقه – که دوستان زیادی در آن داریم – بوده است. ما اقدامات خود را به همین شیوه ادامه خواهیم داد. در همین چارچوب، من قصد دارم گفتگوهای جدیدی در حاشیه اجلاس گروه بیست و نیز در طی هفته های آتی انجام دهم، تا در عین حال از سویی ملاقات مفیدی را، چنانکه گفتم پیش از 8 ژوئیه ترتیب دهم و از سوی دیگر مواضعی را که باید به طور جمعی در چارچوب اجلاس گروه هفت در بیاریتس اتخاذ کنیم، آماده سازیم ».

JPEG

Dernière modification : 07/01/2020

بالای صفحه