دوم ژانویه 2018 ( 11 دی ماه 1396) - گفتگوی تلفنی رئیس جمهور امانوئل مکرون با حسن روحانی

دوم ژانویه 2018 ( 11 دی ماه 1396) - گفتگوی تلفنی رئیس جمهور امانوئل مکرون با حسن روحانی
بیانیه منتشر شده از طرف ریاست جمهوری فرانسه پس از گفتگوی تلفنی آقای امانوئل مکرون و آقای حسن روحانی:
" آقای امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه روز سه شنبه دوم ژانویه 2018 ( 11 دی ماه 1396) با آقای حسن روحانی، رئیس جمهور ایران به صورت تلفنی گفتگو کرد.
این گفتگوی تلفنی که پیش از تظاهرات روزهای اخیر در ایران برنامه ریزی شده بود، فرصتی شد که رئیس جمهور فرانسه نگرانی خود را نسبت به تعداد قربانیان تظاهرات ابراز نموده و همتای ایرانی خود را به خویشتنداری و آرامش دعوت نماید. باید به آزادی های اساسی، به خصوص آزادی بیان و تجمعات، احترام گذاشته شود.
دو رئیس جمهور از توافق هسته ای منعقد شده در سال 2015 سخن گفتند، توافقی که فرانسه از اجرای دقیق آن تحت نظارت بین المللی حمایت می کند. رئیس جمهور فرانسه خواستار تلاش جامعه بین الملل در جهت دفاع از این توافقنامه و احترام به تعهدات آن شد.
در این تماس تلفنی دو رئیس جمهور همچنین درباره امنیت خاورمیانه گفتگو کردند. رئیس جمهور فرانسه حمایت خود را از حاکمیت ملی عراق و اهمیت برگزاری انتخابات آزاد در فصل بهار در این کشور را یادآور شد. او همچنین بر لزوم تلاش عملی برای پیدا کردن یک راه حل سیاسی فراگیر و پایدار در سوریه، و نیز ایجاد گفتگویی متمرکز بر نظارت تسلیحاتی، از جمله بر تسلیحات موشکی، در منطقه تاکید نمود. مبارزه با تروریسم و تامین مالی آن نیز از موضوعاتی بود که توسط دو رئیس جمهور مورد بحث قرار گرفت.
در شرایط کنونی، رئیس جمهور مکرون و رئیس جمهور روحانی توافق کردند که سفر وزیر اروپا و امور خارجه فرانسه که برای آخر هفته جاری برنامه ریزی شده بود به زمان دیگری موکول شود. تاریخ دیگری برای سفر مذکور از طریق مجاری دیپلماتیک در نظر گرفته خواهد شد. تبادل نظرها بین پاریس و تهران در هفته های آینده ادامه خواهند یافت".
http://www.elysee.fr/communiques-de-presse/article/communique-entretien-telephonique-du-president-de-la-republique-avec-le-president-d-iran-hassan-rohani/
JPEG

Dernière modification : 07/01/2020

بالای صفحه