سخنرانی رئیس جمهورفرانسه در اجلاس سفرا در پاریس (5 شهریور 1397)

در روز دوشنبه 5 شهریور 1397، امانوئل مکرون در گردهمایی سفرای فرانسه در پاریس، جهت گیریهای اصلی دیپلماسی خود را در سال آتی معرفی کرد.

از میان موضوعات مطرح شده، رئیس جمهور فرانسه از اهمیت روابط بین ایران و فرانسه در راستای تضمین صلح و ثبات خاور میانه سخن گفت: " واضح است که ثبات منطقه همچنین به قابلیت ما در پرداختن به مسائل ایران وابسته است. چند دقیقه پیش و در تماس تلفنی جدیدی با رئیس جمهور روحانی با او در مورد بحران خلیج (فارس) ، جنگ یمن و مساله اسرائیل و فلسطین که همچنان مساله ای اساسی و نگران کننده است صحبت کردم"، و ادامه داد : " مایل نیستم که در مورد این مسائل اساسی اینجا به تفصیل سخن بگویم. ولی در هفته های آینده با شما در این مورد سخن خواهم گفت تا با شما تصمیمات ملموسی در این زمینه ها گرفته شود".

رئیس جمهور فرانسه همچنین مجددا از حمایت خود از برجام علی رغم برقراری مجدد تحریم های آمریکا در 18 اردیبهشت 1397 سخن گفت: " ما از طریق همراهی محتاطانه روندگشایش ایجاد شده بین کره شمالی و ایالات متحده، و نیز با متعهد دانستن خود به اجرای برجام علیرغم تصمیم آمریکا،علیه اشاعه سلاحهای هسته ای مبارزه کردیم". او خاطر نشان کرد:" این فرانسه بود که در جریان گردهمایی سال گذشته سفیران، راه حل مذاکرات فراگیر با ایران حول چهار محور که شما از آن مطلع هستید را ارائه داد، چهار محوری که به شما در آن زمان معرفی کردم".

در زمینه راه حلی که فرانسه به همراه شرکای اروپایی اش برای کار با ایران ارائه کرده است، رئیس جمهور فرانسه بیان کرد: " اکنون این رویکرد در حال پیشرفت بوده و مانند قطب نمایی است که شرکای جدید نیز آنرا دنبال می کنند وما هر اقدامی را انجام می دهیم تا این قطب نما مانع از وقوع بحرانی شدیدتر در ماههای آتی شود.در موقع مقتضی یک تلاش دیپلماتیک مهم برای برقراری یک چهارچوب ثبات زا لازم خواهد بود" و ادامه داد : "امروز اقدام ما که در هماهنگی نزدیک با پادشاهی انگلیس، آلمان و اتحادیه اروپا می باشد، شامل حفظ تمام آنچیزی است که قرارداد هسته ای 2015 با ایران میسر ساخت و نیز مستحکم ساختن آن به واسطه شروع مذاکراتی جدید که از گذشته مطالبه گرایانه تر خواهند بود".

وی با این تضمین سخن خود را به پایان برد: " فرانسه قادر خواهد بود، با حفظ مسیر گفتکوی تنگاتنگ با شرکایش که کشورهای حاشیه خلیج ( فارس) از آن جمله اند، به مسئولیت هایش در قبال ایران بدون خودمحوری یا ساده انگاری پایبند باشد".

منبع: الیزه

JPEG

Dernière modification : 07/01/2020

بالای صفحه