سفر آقای تیری ماندون، دبیر دولت فرانسه در آموزش عالی و تحقیقات، به ایران برای تحکیم همکاری های علمی و دانشگاهی

آقای تیری ماندون، دبیر دولت فرانسه در آموزش عالی و تحقیقات، به دعوت آقای محمد فرهادی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری از یازدهم تا سیزدهم دسامبر 2016 [21 تا 23 آذر] به ایران سفر کرد.
هیاتی متشکل از سی تن از مسئولان موسسات آموزش عالی و تحقیقاتی رده بالای فرانسوی وی را در این سفر همراهی می کرد.
با توجه به رشد چشمگیر و ظرفیت بالای آموزش عالی در ایران ( با 4.8 میلیون دانشجو که 47% آنان را بانوان تشکیل می دهند) و نظر به اینکه امروزه فرانسه نهمین کشور پذیرای دانشجویان ایرانی در جهان است، این سفر برای تحقق اهداف ذیل به انجام رسید:
1- قراردادن آموزش عالی و تحقیقات در قلب همکاری های میان دو کشور ، در راستای توافق امضا شده میان دو وزیر در 28 ژانویه 2016 در پاریس که در جریان سفر آقای روحانی به فرانسه صورت پذیرفت.
2- ارتقاء مشارکت های تحقیقاتی در زمینه توسعه علمی بین المللی دو کشور، به خصوص توسط مبادله پژوهشگر (برنامه مشترک عالی دو کشور به نام جندی شاپور) و حمایت از موسسات پژوهشی
3- توسعه مبادله دانشجو میان دو کشور، به ویژه به واسطه فضای کمپوس فرانس که وابسته به سفارت فرانسه در ایران است.
در این سفر آقای تیری ماندون با آقای محمد فرهادی، همتای ایرانی اش، و آقای سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری، دیدار و گفتگو کرد. او همچنین از پارک فناوری پردیس بازدید کرد و دیدارهایی با بسیاری از مسئولان دانشگاههای ایران داشت. بازدیدها و ملاقات هایی نیز بین موسسات آموزش عالی و تحقیقاتی فرانسه و ایران برنامه ریزی شده بود.
در این فرصت، حدود پانزده قرارداد و کنوانسیون بین موسسات ایرانی و فرانسوی امضا شد. در چهارچوب قراردادهای امضا شده، به زودی یک مدرک دانشگاهی مشترک و یک دکترای مشترک بین مدرسه پلی تکنیک فرانسه و دانشگاه امیر کبیر ایران ایجاد خواهد شد. مدرسه ملی پل و راه نیز همکاری خود را با دانشگاه تهران دوباره آغاز کرد. مدرسه ملی عالی هنرها و حرفه های فرانسه نیز، به جز قراردادش با دانشگاه امیر کبیر، اقدام به ایجاد کارشناسی ارشد مشترک مهندسی صنایع با دانشگاه شریف و همچنین کارشناسی ارشد مشترک مهندسی مکانیک با دانشگاه علم و صنعت نمود. قراردادهایی دیگر نیز بین دانشگاه های فرانسوی استراسبورگ، گرونوبل آلپ، پلی تک نانت و بخصوص مدرسه مهندسی برست (ENIB) و دانشگاه های ایرانی گیلان، بیرجند، الزهرا و علم و صنعت به امضا رسیدند.
همچنین رئیس اونیورسیانس و انستیتو ملی تحقیقات انفورماتیک و اتمیک فرانسه نیز به همراه آقای ماندون به ایران آمده بودند. تماس های خوبی نیز در این فرصت بین این موسسات و مسئولان پارک پردیس و موزه ملی علوم تهران برقرار شد.

Dernière modification : 19/12/2016

بالای صفحه