سفر خانم سگولن رویال، وزیر محیط زیست، انرژی و دریای کشور فرانسه، به ایران از 7 تا 8 شهریور ماه 1395

خانم سگولن رویال، وزیر محیط زیست، انرژی و دریای فرانسه، در تاریخ هفتم شهریور ماه در کمیته بین وزارتخانه ای شرکت کرد که در ارتباط با موضوع تغییر اقلیم به ابتکار خانم معصومه ابتکار، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست، تشکیل گردیده است. طی این جلسه تصمیمات ذیل اتخاذ گردید:

 تایید تصویب قرارداد پاریس
• هیات وزیران جمهوری اسلامی ایران در مرداد ماه پیمان پاریس را به تصویب رسانده است و هفته گذشته لایحه این پیمان را برای تصویب به مجلس شورای اسلامی ارسال داشته است. تصویب این لایحه توسط مجلس قبل از پایان سال جاری می تواند به منزله نشانه سیاسی محکمی باشد که جامعه جهانی را از اهمیتی که ایران به مسئله مبارزه علیه تغییر اقلیم قایل است مطلع می سازد.

 ارائه برنامه کاهش کربن
• اثرات تغییر اقلیم از هم اکنون در ایران بسیار مشهود هستند. خشک شدن دریاچه ارومیه، جایی که خانم رویال در تاریخ 8 شهریور از آنجا بازدید کرد نیز شاهدی بر این ماجراست. در برنامه پنج ساله توسعه ایران، برنامه های نیز برای کاهش تولید گازهای گلخانه ای و نیز تمهیداتی در این جهت گنجانده شده است ( تمهیداتی مانند افزایش سهم انرژی های تجدید پذیر در مجموعه انرژی های مصرفی کشور، ایجاد نیروگاه های سیکل ترکیبی، تحکیم کارایی انرژی در بخش های استراتژیک حوزه اقتصاد).

 معرفی پیمان ها و ائتلاف های موجود در حوزه آب و هوا که ایران می تواند به عضویت آنها در آید توسط خانم سگولن رویال، به خصوص در رابطه با انرژی های تجدید پذیر و شهرهای پایدار:

-  پیمان بین المللی خورشیدی برای گسترش این انرژی پاک و ارزان سازی این انرژی در مناطق بین حاره ای

-  ابتکار جهانی برای صرفه جویی در کربن، برای پیاده سازی سیاست هایی در جهت صرفه جویی در کربن در بخش خودرو

-  ابتکار "Mobilise Your City " که می تواند به گسترش راهبردهای بسیج شهری پایدار یاری رساند و به کاهش آلودگی جوی و بهبود کارایی ترافیک بیانجامد.

-  پیمان جهانی در زمینه ساختمان ها و ساخت وساز که هدف از آن به نصف رساندن میزان انتشار گازهای گرمازای حاصل از ساختمان های کنونی جهان با افزایش تعداد ساختمان های اکولوژیک می باشد.

-  معاهده پاریس در زمینه آب وانطباق که ارتقا ی مدیریت اشتراکی و پایدار منابع آبی را پیشنهاد می کند که این امر می تواند پیشبینی ها و انطباق لازم را در حوزه های آبریز، دریاچه ها و آب های زیرزمینی قوت بخشد.

-  پیمان جهانی برای شیرین سازی پاک آب از طریق انرژی های پاک، بهره وری انرژی و نو آوری های تکنولوژیکی.

-  پیمان جهانی در زمینه انرژی زمین گرمایی

-  پیمان جهانی برای قیمت کربن

 طی ملاقات خانم معصومه ابتکاربا خانم سگولن رویال ، چهار اولویت برای همکاری های ایران با فرانسه مشخص شد: کارایی انرژیتیکی، مدیریت آب، مبارزه با آلودگی هوا و محافظت از تنوع های زیستی. این اولویت ها درنمایشگاه فوریه آینده محیط زیستی ایران که با حمایت شرکت های فرانسوی این حوزه برگزار می شودبه نمایش درخواهند آمد. فرانسه نیز در این نمایشگاه غرفه ای خواهد داشت. یک برنامه عمل نیز در این رابطه به امضای طرفین رسید.

Dernière modification : 20/09/2016

بالای صفحه