سفیر

شرح حال سفیر فرانسه در ایران، آقای فیلیپ تیه بو

JPEG

دانش آموخته موسسه مطالعات سیاسی

دانش آموخته مدرسه ملی مدیریت دولتی (ENA)، دوره فارغ التحصیلی «ولتر»، 1980

متولد 4 دسامبر 1955 [12 آذر 1334]

وزیر تام الاختیار درجه اول

سمت های پیشین

-  در مدرسه ملی مدیریت دولتی، 1977-1980
-  در وزارتخانه (کارمند)، 1980-1982
-  دبیر اول در مکزیکو، 1982-1985
-  در نمایندگی دائم فرانسه در مجامع اروپایی بروکسل، 1985-1987
-  رایزن دوم در همان نمایندگی، 1987-1988
-  در وزارتخانه (اداره سیاسی)، نماینده در سمت معاون مسائل هسته ای و فضایی، 1989-1993
-  نماینده در سمت معاون عدم اشاعه (اداره امور راهبردی، امنیت و خلع سلاح)، 1993-1994
-  رایزن اول در نمایندگی دائم فرانسه در سازمان ملل متحد در نیویورک، 1994-1997
-  معاون نماینده دائم در همان نمایندگی، 1997-1998
-  نماینده موقت در نزد کمیساریای انرژی اتمی (مدیرکل بخش راهبرد و روابط بین الملل، نماینده فرانسه در آژانس بین المللی انرژی اتمی)، 1999-2005
-  سفیر فوق العاده و تام الاختیار در سئول، 2005-2009
-  در وزارتخانه، مدیر اموال مشترک جهانی (اداره جهانی سازی)، 2010-2012
-  سفیر فوق العاده و تام الاختیار در اسلام آباد، 2011-2014
-  وزیر مشاور دولت در امور خدمات فوق العاده، از مه 2015.

افتخارات

نشان شوالیه ملی لیاقت
نشان شوالیه لژیون دونور

زبانهای خارجی

انگلیسی
اسپانیایی

فهرست سفیران فرانسه در ایران

آقای پیر لافن ( 5 سپتامبر 1946)

آقای فرانسوا کوله ( 20 ژوئن 1950)

آقای ژاک امیل پاریس (2 مارس 1955)

آقای هانری رو (23 نوامبر 1956)

آقای رنو سیوان (28 دسامبر 1961)

آقای فرانسوا شارل رو (7 مارس 1969)

آقای رابرت دو سوزا (18 ژوئیه 1972)

آقای رونه دو سن لژیه دو لا سوسیی (14 مارس 1977)

آقای رائول دولیی (25 اکتبر 1977)

آقای گی ژورژی (18 سپتامبر 1980)

آقای پییر لافرانس –کاردار (4 ژوئن 1986)

(در تاریخ 17 ژوئیه 1987، روابط دیپلماتیک بین ایران و فرانسه قطع و در تاریخ 16 ژوئن 1988 مجددا" برقرارشد. در این دوره، حفاظت منافع کشور فرانسه به عهده کشور ایتالیا بود.)

آقای کریستیان گراف (28 ژوئن 1988)

آقای اوبر کولن دو وردیر (13 مارس 1991)

آقای ژان پیر ماسه (23 ژوئن 1994)

آقای فیلیپ دو سورمن (28 ژوئیه 1998)

آقای فرانسوا نیکولو (21 مارس 2001)

آقای برنار پولتی (16 اوت 2005)

آقای برونو فوشه (13 ژوئن 2011)

آقای فرانسوا سنمو (10 آوریل 2016)

Dernière modification : 16/04/2019

بالای صفحه