علمی و دانشگاهی – بازدید پرطنین اخترفیزیکدان فرانسوی، آن-ماری لاگرانژ، از تهران !

آن-ماری لاگرانژ، اخترفیزیکدان و استاد راهنما در مرکز ملی تحقیقات علمی فرانسه و پژوهشگر در موسسه سیاره شناسی و اخترفیزیک شهر گرنوبل، که جوایز متعددی را در زمینه تصویربرداری از سیاره های فراخورشیدی به خود اختصاص داده است (به اخص جایزه ایرن ژولیو-کوری « زن دانشمند سال » در 2011 و جایزه ژان ریکار در سال 2017)، روز 30 دیماه 1397 در دانشکده فیزیک دانشگاه تهران به ارائه سخنرانی درباره منظومه های سیاره ای و سیاره های فراخورشیدی پرداخت. طی این کنفرانس ایشان با دانشجویان، اساتید و پژوهشگران پرتعداد حاضر تبادل نظر کردند.

سفر پروفسور لاگرانژ به ایران در چارچوب مجموعه کنفرانس های علمی « فرانس سیانس » به ابتکار سفارت فرانسه در ایران انجام شد. این مجموعه کنفرانس ها از سال 2015 با سفر استاد سدریک ویلانی آغاز شد.

پروفسور لاگرانژ طی سفر خود به ایران، با نمایندگان روابط بین الملل دانشکده علوم و دانشکده فیزیک دانشگاه تهران دیدار و همکاریهای میان ایران و فرانسه در زمینه اخترفیزیک را بررسی کردند.

فرانسه و ایران همکاری ای پویا در زمینه احترفیزیک دارند : طی ماه ژوئیه گذشته پژوهشگرانی از دانشگاه تبریز، دانشگاه کوت دآزور و موسسه اخترفیزیک پاریس برای برگزاری مدرسه ای تابستانی در تبریز به مناسبت ماه گرفتگی کامل گردهم آمدند. بورسهای متعددی نیز از طرف سفارت فرانسه به دانشجویان دکتری و پسادکتری دانشگاه های ایرانی برای گذراندن دوره تز و فرصت های مطالعاتی در زمینه اخترفیزیک و فوتونیک در دانشگاه های فرانسوی اعطا شد.

فرانسه به لطف کارهای پژوهشی مرکز ملی تحقیقات علمی این کشور و شرکت فرانسوی آریان اسپیس، و مرکز ملی مطالعات فضائی بر قله پژوهش هوا فضا قرار دارد.

با مراجعه به صفحه « توصیه به دانشجویان » پایگاه اینترنتی سفارت فرانسه در ایران با برنامه های حمایتی این سفارت از همکاری علمی آشنا شوید.

برای دریافت ایمیل های اطلاع رسانی رویدادهای بخش فرهنگی در ایران لطفا پیامی به آدرس زیر ارسال فرمائید :

scac.teheran-amba@diplomatie.gouv.fr

PNGمقاله روزنامه همشهری درباره سفر پروفسور لاگرانژ مورخ 2 بهمن 1397
JPEGسالن مملو از جمعیت برای سخنرانی پروفسور لاگرانژ در دانشکده فیزیک دانشگاه تهران

لینک مصاحبه سایت ایرنا با خانم لاگرانژ

Dernière modification : 07/01/2020

بالای صفحه