فدریکا موگرینی، نماینده عالی‌ اتحادیه اروپا: ساز و کار مالی‌ موسوم به SPV احتمالا تا هفته‌های آینده به اجرا گذاشته می‌‌شود.

فدریکا موگرینی، نماینده عالی‌ اتحادیه اروپا: ساز و کار مالی‌ موسوم به SPV احتمالا تا هفته‌های آینده به اجرا گذاشته می‌‌شود.

به دنبال جلسه شورای امور خارجه اتحادیه اروپا که در تاریخ ۱۰ دسامبر (19 آذر) در بروکسل برگزار شد، فدریکا موگرینی، نماینده عالی‌ اتحادیه اروپا در امور خارجه و سیاست امنیتی، با یاد آوری اینکه « ایران به تمامی تعهدات هسته‌ای خود عمل کرده است، همانگونه که آژانس بین المللی انرژی اتمی‌ بار دیگر در سیزدهمین گزارش خود که اخیرا منتشر شده بر آن صحه گذاشته است »، حمایت این اتحادیه از برجام علی‌ رغم خروج آمریکا از توافق را مجددا اعلام نمود.

خانم موگرینی یاد آوری کردند که منتفع شدن مردم ایران از لغو تحریم‌ها حتی پس از خروج آمریکا از برجام خواست اتحادیه اروپا نیز می‌‌باشد. ایشان همچنین با تاکید بر SPV، مکانیسم تهاتری که با هدف حمایت از تجارت اروپا با ایران در نظر گرفته شده است، اظهار نمودند: « وزرای امور خارجه سه کشور اروپایی‌ [فرانسه، آلمان، بریتانیا] گزارشی از وضعیت اقدامات مربوط به اجرائی کردن SPV ارائه داده اند. از فعالیت‌هایی‌ که با همکاری وزرای دارایی کشورشان انجام داده ا‌ند، حمایت نمودیم. می توان انتظار داشت که این ساز و کار طی هفته‌های آتی یعنی قبل از پایان سال به اجرا گذاشته شود تا حفظ و ارتقاء تجارت مشروع با ایران میسر شود ».

خانم موگرینی با اشاره کلی تر به روابط اتحادیه با ایران، اعلام کردند: « حمایت قاطع ما از اجرای کامل برجام بدین معنا نیست که از مسائل دیگر چشمپوشی کنیم، بلکه بالعکس. این امر مانع از آن نمی‌‌شود که حمایت کامل خود را از آن دسته از دولت‌های عضو اتحادیه اروپا همچون فرانسه و دانمارک که از فعالیت‌های غیر قانونی برخی‌ محافل ایرانی‌ متضرر شده ا‌ند، اعلام کنیم ».

مسئول سیاست خارجی‌ اتحادیه اروپا همچنین تاکید کردند که برجام « پایه گفتگو حول مسائل منطقه‌ای و در وهله اول مساله یمن بود که اخیرا شاهد پیشرفت‌های مثبتی در این زمینه بودیم […] ایران از نفوذش روی حوثی‌ها استفاده کرد که گفتگو‌های سوئد تحت حمایت سازمان ملل -چیزی که بر آن تاکید کردیم و از آن حمایت نمودیم- شکل بگیرد. ما معتقدیم که بر اساس اجرای کامل و پایدار برجام و از طریق گفتگو، می‌‌توانیم مشکلات دیگری را که برایمان بسیار مهم هستند حل کنیم، از جمله موشک‌های بالیستیک، سوریه و مسائل دیگری که برایمان اهمیت دارند و درباره آنها با ایران گفتگو می‌‌کنیم ».

برای سخنرانی کامل خانم موگرینی به انگلیسی اینجا را کلیک کنید.

JPEG

Dernière modification : 07/01/2020

بالای صفحه