معرفی

همکاری فرهنگی‌

از زمان شناخت ایران توسط محافل فرهیخته فرانسوی از طریق سفرنامه‌های شاردن در قرن ۱۷، ایران و فرانسه گذشته طولانی از تبادلات فرهنگی دارند. غنای میراث فرهنگی‌ و خلاقیت معاصر در ایران، ارتباطت غنی‌ و متنوع میان هنرمندان و فعالان دو کشور در زمینه‌های گوناگون به خصوص تئاتر، هنر‌های تجسمی، معماری، موسیقی و سینما را میسر می‌‌سازد.

در زمینه فرهنگی‌، فعالیت سفارت از طریق بخش فعالیت و همکاری فرهنگی‌ اهداف زیر را دنبال می‌‌نماید:

- فراهم نمودن اطلاعات و دادن مشاوره درباره‌ رویداد‌های فرهنگی‌ در ایران و فرانسه

- 
ترویج حضور نمایش‌های هنری و فکری فرانسه در ایران از طریق شرکت فرانسه در فستیوال‌های ایرانی‌ پر اهمیت همچون موسیقی فجر، تئاتر فجر، فستیوال سینمای حقیقت...

- کمک به کشف استعداد‌های جدید ایرانی‌ در فرانسه

- تسهیل پروژه‌های مشترک میان هنرمندان فرانسوی و ایرانی‌ از طریق اعطای اقامت‌های هنری و مشارکت در توسعه روابط سازماندهی شده و پایدار میان مؤسسات فرهنگی‌

در فرانسه، مؤسسات متعددی در سال‌های اخیر آثار و یا هنرمندان ایرانی‌ را معرفی‌ کرده اند یا برنامه‌هایی‌ را در این راستا تدارک می‌‌بینند. به طور مثال، تئاتر شهر در پاریس، در هر فصلی، برنامه‌هایی‌ با حضور خوانندگان و دورهٔ‌های موسیقی برگزار می‌‌نماید؛ نمایشگاه "پاریس فوتو" پذیرای گالری‌های تهران می‌‌باشد. از سال‌های ۱۹۹۰، فستیوال کن نقش مهمی‌ در شناسایی تعدادی کارگردان بزرگ ایرانی‌ در سطح بین المللی داشته است.

نمایشگاه اخیر Unedited Historyدر باب هنر معاصر ایرانی‌ در موزه هنر معاصر پاریس، مروری بر آثار شادی قدیریان در لیون، نمایش آثار امیر رضا کوهستانی در فرانسه همگی‌ حاکی‌ از علاقه روز افزون برای هنر معاصر ایرانی‌ در فرانسه دارند.

سال ۲۰۱۶ با حضور گروه تئاتر فرانسوی لبل بروت با حمایت سفارت و مرکز زبان فرانسه تهران در سی‌ و چهارمین دورهٔ فستیوال فجر، که مهمترین رویداد فرهنگی‌ سال محسوب می‌‌شود، آغاز شد.

در موسیقی، فستیوال فجر پذیرای استاد جاز نام آشنا آلدو رومانو به همراه شارل سیمون کاراتینی، پلاسیدو روبینو و توما برامری در سال ۲۰۱۶ بود.

در آوریل ۲۰۱۶، بخش فرهنگی‌ سفارت و سینماتک موزه هنر‌های معاصر تهران برنامه هفته سینمای فرانسه با محوریت وارثین موج نو را برگزار نمودند. ژان میشل فرودون، سردبیر اسبق مجله کایه دو سینما برنامه ریزی این مراسم را بر عهده داشت.

همزمان، فرانسه مهمان افتخاری فستیوال بین‌ المللی سینمای فجر در اواخر آوریل ۲۰۱۶ می‌‌باشد و کانون توجه فستیوال فیلم سبز در می ۲۰۱۶ خواهد بود.

در زمینه کتاب و نوشتار، برنامه‌های حمایت از انتشاراتانستیتو فرانسه در پاریس از ۲۶ سال پیش سهم مهمی‌ در ترجمه و نشر بیش از ۲۰۰۰۰ اثر از نویسندگان فرانسوی و فرانسه زبان در ۷۵ کشور داشته است. این برنامه‌ها این امکان را برای ناشرین خارجی‌ فراهم می‌‌نماید که به کمک ترجمه، آثار نویسندگان فرانسوی زبان را در کاتالوگ‌هایشان جای دهند.

هر سال، ناشرین ایرانی‌ می‌‌توانند از طریق بخش فرهنگی‌ سفارت فرانسه در ایران، پرونده شان را بر روی سایت انستیتو فرانسه بگذارند تا از مساعدت جهت پرداخت هزینه‌های حقوق مولف بهره مند شوند. در سال ۲۰۱۶، دو اثر از میشل فوکو و چهار کتاب برای خردسالان از این برنامه استفاده نموده اند.

انجمن ایرانشناسی فرانسه در ایران در بطن روابط ایران و فرانسه آثار تحقیقی به فرانسه و فارسی به چاپ می‌‌رساند که عمد‌تاً در چارچوب مجموعه غنی‌ مربوط به ایران (ملقب به کتابخانه ایرانی‌) جای می‌‌گیرد. این موسسه همچنین دارای کتابخانه تحقیقاتی‌ چشمگیریست.

مرکز زبان فرانسه تهران (انستیتو فرانسه) هم از مدیاتک زیبا و غنی‌‌ای برخوردار می‌‌باشد.

فرانکفونی از طریق اقداماتی از جمله کنکور فرانکفونی ۲۰۱۶، فستیوال تئاتر فرانسه زبان که دانشگاه تهران مسئول برگزاری آن بود، ارج نهاده می‌‌شود.

در زمینه همکاری موزه‌ای و باستانشناسی، فرانسه سابقه طولانی در تحقیقات باستانشناسی در ایران دارد: ژاک دو مورگن، بنیان گذار "هیئت باستانشناسی در ایران" (۱۸۹۷)، آندره گودار که اولین موزه باستانشناسی در ایران را با سبک نو ساسانی ساخت (۱۹۳۷) و ژان پرو (وفات در سال ۲۰۱۲) که کارهایش بر روی کاخ داریوش در شوش شهرت جهانی‌ کسب کرده اند، معرف حضور همگان هستند.

حین سفر رئیس جمهور روحانی‌ به فرانسه، موزه لوور تفاهم نامه همکاری با ایران در ژانویه ۲۰۱۶ امضا نمود که اقدامات جدید در زمینه آموزش و برگزاری نمایشگاه‌ها در آن پیش بینی‌ شده است. سفر رئیس موزه لوور به ایران در آوریل ۲۰۱۶ در راستای راه‌اندازی این پروژه‌های جدید صورت گرفت.

همچنین، دو ماموریت باستانشناسی مشترک ایرانی‌ فرانسوی در حال انجام هستند: از سویی برنامه دیرینه شناسی‌ انسانی‌ ایران و فرانسه زیر نظر ژیل بریون، حامد وحدتی نسب و اصغر اصغری خانقاه و از سوی دیگر، ماموریت باستانشناسی شیراز (پاسارگاد) تحت نظر سباستین گنده و کوروش محمد خانی. سومین ماموریت مشترک ایران و فرانسه در سال ۲۰۱۶ در شهر بم شکل خواهد گرفت.

Dernière modification : 20/09/2016

بالای صفحه