معرفی

همکاری فرهنگی‌
از زمان شناخت پارس توسط محافل فرهیخته فرانسوی از خلال سفرنامه های شاردن در قرن هفدهم میلادی، فرانسه و ایران سابقه طولانی در تعاملات فرهنگی دارند. غنای میراث فرهنگی و آفرینش هنری معاصر در ایران، در نظر گرفته شده در از سرگیری روابط دوجانبه از تابستان 2015، امروز روابط بسیار غنی و متنوعی را میان هنرمندان و کنشگران دو کشور مخصوصا در زمینه سینما، تئاتر، هنرهای تجسمی، عکاسی، معماری و شهرسازی و همچنین موسیقی میسر می سازد.

یک - اولویت های بخش همکاری و فعالیت فرهنگی
فعالیت سفارت از طریق بخش همکاری و فعالیت فرهنگی، تقویت حضور فرهنگی و اندیشمندانه فرانسه در ایران و حمایت از آفرینش هنری معاصر ایرانی را در چشم انداز دارد. این هدف به ترتیب ذیل بازگو می شود :
تقویت حضور فرانسه طی جشنواره های بزرگ ملی، مخصوصا جشنواره فجر و گسترش فعالیت فرهنگی در شهرستان.
حمایت از آفرینش هنری نوین ایرانی با کمک به برقراری ارتباط با کنشگران بین المللی (رزیدنسی، حضور در جشنواره ها، نمایشگاه ها ...) و حرفه ای سازی محافل فرهنگی (کیوریترها، مدیران گالری ...)
همراهی با کنشگران فرهنگی برجسته فرانسوی در ایران (لوور، یونیورسیانس، موزه کنفلوانس ...)
طرح برنامه های مشترک میان هنرمندان فرانسوی و ایرانی، مخصوصا با میسر کردن اقامت های هنری و کمک به گسترش روابط سازنده و پایدار میان موسسات فرهنگی دولتی و خصوصی.
فراهم آوردن اطلاعات و مشاورات در صحنه فرهنگی فرانسه و ایران.

دو - حضور فرهنگی فرانسه در ایران
در زمینه تئاتر، فرانسه (با نمایش خیابانی «جهش» از گروه تکوتک در فضای باز تئاتر شهر؛ نمایش «شاخص» از گروه پیرامید؛ محصول مشترک فرانسوی-ایرانی «فراتر از کلمات» از گروه های لیتکوکس و زندگی) میهمان افتخاری سی و پنجمین دوره جشنواره تئاتر فجر در سال 2017 بود. از طرفی این جشنواره با همکاری دانشگاه آزاد، میزبان نمایشنامه نویس برنده « جایزه مولیر » آقای کریستیان سیمئون برای برگزاری کنفرانسی درباره نمایشنامه نویسی بود. برنامه های متعدد دیگری، مخصوصا با موسسات خصوصی از جمله موسسه فرهنگی فانوس، در دست اجرا هستند.
ثمره این غنای تعاملات فرانسوی-ایرانی در زمینه تئاتر، بستن قرارداد مشارکت میان تئاتر شهر پاریس و تئاتر شهر تهران با هدف ترجمه آثار، تبادل نمایش ها و همچنین تخصص هاست.

نشر سینمای فرانسه نیز از اولویت های سفارت است. به دنبال اقبال اولین «هفته سینمای فرانسه» که سال 2016 با موضوع میراث داران موج نو توسط ژان-میشل فرودون (منتقد) طراحی و در سینماتک موزه هنرهای معاصر و سپس در ماه آوریل 2017 در شیراز برگزار شد، دومین دوره آن در آوریل 2017 و حول «کودکان در سینما» به مخاطبان تهرانی ارائه شد. اواخر نوامبر 2017، هفته فیلم «فیلمسازان زن ایران و فرانسه» با ترکیب اکران فیلم و کارگاه های آموزشی در خانه هنرمندان تهران با حمایت انستیتو فرانسه برگزار شد. در سال 2017 و مثل هر سال، جشنواره بین المللی فیلم فجر به سینمای ما توجه خاص داشته و از بسیاری از فعالان این حوزه، مخصوصا مسئولین یونیفرانس که برنامه های همکاری مشترکی نیز با ایشان در دست اجرا دارند، دعوت به عمل آوردند. برنامه هایی نیز با خانه هنرمندان تهران و همچنین گروه سینمای هنر و تجربه در شهرستان در حال شکلگیری هستند.
JPEGپوستر هفته سینماگران زن ایرانی و فرانسوی در خانه هنرمندان تهران، 27 نوامبر تا 3 دسامبر

ورای پخش فیلم، جایگاهی مهم به مشارکت های سازنده در زمینه سینما تعلق دارد. در چارچوب همکاری با مدرسه ملی جدید سینمای ایران، یک کارگاه فیلمنامه نویسی توسط ژاک اکشوتی (نویسنده و کارگردان) با مشارکت مرکز سینمای مستند و نادر تکمیل همایون (کارگردان) برگزار شد.

در حوزه موسیقی، گروه جاز توانمند گیوم پره و همچنین یان مرکر (نوازنده ویلن) نماینده های فرانسه در جشنواره فجر سال 2017 بودند که با استقبال صمیمانه مخاطب ایرانی مواجه شدند. از طرفی پیانو نواز فرانسوآ کوتوریه در جشنواره جاز «شب های تکنوازی بداهه پیانو»، برگزار شده توسط نشر موسیقی هرمس از 14 تا 17 سپتامبر 2017، شرکت کرد. پروژه هایی جاه طلبانه شامل برنامه هایی مهم در شهرستان، به اخص در شیراز با همکاری مرکز فرهنگی شهر آفتاب، برای سال 2018 پیشبینی شده اند : مانو کچه و تریو شوسون در چارچوب جشنواره فجر ؛ برنامه همکاری آنسامبل ت ام پلوس ؛ کنسرت و مسترکلاس آنسامبل اینترکنتامپورن در بهار 2018 ...
JPEGپوسترمانو کچه در جشنوارع موسیقی فجر، 18 ژانویه 2018

در مورد هنرهای تجسمی، سفارت سعی بر گسترش اقامت هنرمندان فرانسوی در ایران، مخصوصا با همکاری موسسه های کاف، کوشک و پژمان دارد. بنیاد پژمان پس از پذیرایی از نئیل بلوفا (هنرمند) به مدت چندین ماه، در ژانویه 2017 فضای جدید خود را با نام مرکز هنری آرگو که حاصل مرمت یک مکان صنعتی قدیمیست با برگزاری نمایشگاهی از این هنرمند افتتاح کرد که موفقیت بسازایی به حساب می آید. به همچنین اخیرا اسمرالدا کوسماتوپولوس، رافائل موریرا و نعیمه په رت میهمان رزیدنسی کوشک، وابسته به گالری محسن بودند. با شرکت حدودا ده هنرمند فرانسوی در هفتمین دوره جشنواره تادااکس در دسامبر 2017 هنرهای دیجیتال جایگاه رو به رشدی در این تعاملات اشغال می کنند.
JPEGپوستر افتتاحه فضای هنری آرگو نیل بلوفا با همکاری بنیاد پژمان

تبادل مهارت نیز با شرکت فعالان حرفه ای در سمینارها و کارگاه های آموزشی محقق می شود. بدین ترتیب خانم بندیکت الیو، مدیر شهرک بین المللی هنر (سیته) در اکتبر 2016 و خانم اودیل بورلورو (کیوریتر) از موزه هنر مدرن پاریس در سپتامبر 2017 در برنامه سالانه مدیریت هنر تهران شرکت کردند. در نوامبر 2016 خانم میشکت کریفا (کیوریتر) متخصص عکاسی در خاورمیانه در جلسه شبکه رس آرتیس در تهران شرکت و کنفرانسی در خصوص مدیریت نمایشگاه (کیوریتری) در خانه هنرمندان برگزار کرد. در چارچوب برنامه « الامبر » انستیتو فرانسه، سفارت و انجمن ایران شناسی در تاریخ 12 و 14 نوامبر 2017 نشست های مطالعاتی « جابجایی انسانی و آفرینش هنری » را با مشارکت موسسه کاف در تهران و خانه صفوی در اصفهان برگزار کردند.

شهرسازی و معماری میان اولویت های همکاری ایرانی-فرانسوی هستند. پس از برگزاری سمینار « ساخت شهر پایدار » با مشارکت دانشگاه تربیت مدرس و با حمایت انستیتو فرانسه در چارچوب برنامه الامبر در اکتبر 2016، این بار میزگردی با گردهم آوردن معماران فرانسوی و ایرانی حول محور « معماری فضاهای فرهنگی » در پردیس هنرهای زیبای دانشگاه تهران، روز 30 اکتبر 2017، به موازات نمایشگاهی توسط افکس (انجمن معماران فرانسوی در خارج) روی پل طبیعت که برای اولین بار میزبان رویدادی فرهنگی بود، برگزار شد. در آخر لازم به ذکر است که سفارت حمایت خود از طرح ایجاد باغ شهرها – با اتکا بر شبکه قنات های تاریخی پایتخت – توسط سازمان هیدروسیتی، با مشارکت شهرداری تهران و خانه فرهنگ امیان و حمایت انستیتو فرانسه، را اعلام می دارد.
JPEGپوستر میزگرد معماری فضاهای فرهنگی با همکاری افکس، دانشگاه تهران و بنیاد دیبا تنسیل

در مورد مباحثه ایدئولوژیک، انجمن ایرانشناسی با همراهی مرکز زبان و ادبیات فارسی و مجله بخارا در تاریخ 26 ژانویه 2017 در رویداد بین المللی « شب سفر ادبی » برگزار شده توسط انستیتو فرانسه و با محوریت تاثیرپذیری متقابل نویسندگان ایرانی و فرانسوی، شرکت کرد.

در زمینه کتاب و نوشته، از 27 سال پیش برنامه های حمایتی انستیتو فرانسه پاریس، ترجمه و چاپ بیش از بیست هزار عنوان از نویسندگان فرانسوی و فرانسه زبان در 75 کشور را رقم زده است. این برنامه ها شامل حال مولفین خارجی علاقمند به انتشار آثار نویسندگان فرانسه زبان از خلال ترجمه می شوند. مولفین ایرانی می توانند هر ساله پرونده درخواست خود جهت بهرمندی از مزایای واگذاری حقوق تالیف را از طریق بخش فرهنگی سفارت تسلیم انستیتو فرانسه کنند. در سال 2016 دو اثر از میشل فوکو و چهار کتاب کودک از این برنامه سود جستند.
در بطن رابطه ایرانی-فرانسوی، انجمن ایران شناسی فرانسه مرتبا آثاری تحقیقاتی را بالاخص به فرانسه و فارسی، در چارچوب کتابخانه ایرانیمنتشر می کند. این انجمن ازکتابخانه تحقیقاتی قابل توجهی نیز بهره می برد.
مرکز زبان فرانسه تهران (انستیتو فرانسه) نیز از کتابخانه ای زیبا و غنی برخوردار است.
JPEGشب سفر ادبی در مورد سفرنامه نویسی با همکاری مجله بخارا

در حوزه همکاری موزه ها و باستان شناسی، فرانسه گذشته ای طولانی در تحقیقات باستان شناسی در ایران دارد : ژاک دو مورگان، بنیانگذار « هیات باستان شناسی در ایران » (1897)، آندره گودار، که اولین موزه باستانشناسی ایران را با مدل ساسانی نوین بنا کرد (1937)، یا ژان پرو (درگذشت 2012) که کارهایش بر کاخ داریوش در شوش از شهرت جهانی برخوردار است، آشنای همگان هستند.
موزه لوور که در ژانویه 2016 در چارچوب دیدار رئیس جمهور روحانی از فرانسه، تفاهمنامه همکاری با ایران امضا کرده است، در زمینه آموزش و همچنین برگزاری نمایشگاه، در فرانسه و در ایران، برنامه هایی را در نظر گرفته است. رئیس موزه لوور، ماه مه 2016، برای آغاز این پروژه های جدید به ایران سفر کرد. در بهار 2018 دو نمایشگاه در ایران و فرانسه برگزار خواهند شد :
- هنر قاجار، در لوور لانس
- موزه لوور در تهران، گنجینه مجموعه های ملی فرانسه، در موزه ملی ایران.
سه ماموریت باستانشناسی فرانسوی-ایرانی در مرحله اجرا هستند : برنامه دیرین مردم شناسی فرانسوی-ایرانی تحت مدیریت ژیل بریون، حامد وحدتی نسب و اصغر عسگری خانقاه از طرفی و ماموریت باستانشناسی شیراز (پاسارگاد) تحت مدیریت سباستین گنده و کورش محمدخانی. ماموریت سومی نیز در سال 2016 در بم زیر نظر بنیامین موتن شکل گرفت.
PNGگروه کاوشهای باستانشناسی زیر نظر ژیل بریون، حامد وحدتی و اصغر اصغری خانقاه
PNGسایت میرک
PNGسایت میرک

سه - ارتقا گوناگونی فرهنگی : تاکید بر اجرایی کردن همایش ها و شبکه های ایرانی-فرانسوی
اخیرا یا بصورت متداول بسیاری از موسسات فرانسوی به ارائه آثار یا تنظیم برنامه هنرمندان ایرانی می پردازند. بدین ترتیب تئاتر شهر پاریس هر فصل برای خوانندگان و آموزش موسیقی ایرانی برنامه تی در نظر می گیرد ؛ « پاریس فتو » نیز میزبان گالری های تهرانی است. جشنواره « دیدارهای ارل » در سال 2017 و در چهل و هشتمین دوره خود نمایشگاهی ارزنده را به هنر عکاسی ایران با نام « ایران سال 38 » اختصاص داد که مدیریت هنری آن بر عهده خانم ها آناهیتا قبائیان و نیوشا توکلیان نهاده شد.
از ابتدای دهه 90 میلادی جشنواره کن نقش بسزایی در شناخت بین المللی بسیاری از فیلمسازان بزرگ ایرانی داشته است. در پی دو جایزه ای که اصغر فرهادی در سال 2016 برای فیلم « فروشنده » برد (بهترین فیلمنامه و بهترین نقش اول مرد)، هفتادمین دوره این جشنواره باز هم شاهد موفقیت سینماگران ایرانی در سال 2017 بود. جایزه « سینفونداسیون » به دو استعداد جوان فارق التحصیل مدرسه ملی تازه تاسیس سینمای ایران (بهمن و بهرام حاج ابول لو) برای فیلم « حیوان » رسید که قویا شایان ذکر است.
ورای آن، سینماگران ایرانی حضور پررنگی در اکثر جشنواره های بزرگ فرانسه دارند. به عنوان مثال، مهرداد اسکویی (مستندساز) جوایز متعددی برای « رویاهای دم صبح » در فرانسه گرفت.
از سوی دیگر، سفارت و مرکز زبان فرانسه حمایت خود از جشنواره « سینمای ایران » از زمان شکلگیری آن به ریاست نادر تکمیل همایون که سعی بر شناساندن هر چه بهتر استعدادهای جوان ایرانی به مخاطب فرانسوی دارد را اعلام کرده است. پنجمین دوره این فستیوال از 14 تا 20 ژوئن 2017 برنامه ای با درونمایه عشق به سبک ایرانی ارائه داد.
در حوزه تئاتر، هفتادمین دوره جشنواره آوینیون که در سال 2016 و در قالب برنامه « کولتورلب » میزبان بسیاری از دانشجویان ایرانی بود، با شرکت دادن نمایشنامه « شنیدن » از امیررضا کوهستانی در بخش مسابقه رسمی، جایگاه ویژه ای برای تئاتر ایران قائل شد.
در پایان، به موازات همکاری مستقیم موزه هنرهای معاصر تهران و شهرک بین المللی هنر پاریس (سیته)، سفارت حمایت خود از برنامه رزیدنسی در سیته توسط انستیتو فرانسه در سال 2018 را اعلام می کند. در سال 2017 چهار هنرمند ایرانی (منتخب میان 300 داوطلب) شامل یک خانم تصویرگر، یک آقای گرافیست، یک خانم مجسمه سازو یک خانم نقاش در این برنامه شرکت کرده بودند.
JPEGپوستر اپن استودیوی رزیدانس هنری زهرا شفیع در سیته هنرهای بین المللی پاریس

Dernière modification : 11/01/2018

بالای صفحه