هسته ای / برجام: بیانیه سخنگوی وزارت اروپا و امور خارجه فرانسه

سوال: روز سه شنبه رئیس جمهور ایران حسن روحانی مرحله جدیدی از کاهش تعهدات هسته ای کشورش را اعلام کرد. آیا این اعلان از اساس قرارداد 2015 را زیر سوال می برد و هر گونه از سرگیری گفتگو بین واشنگتن و تهران را به خطر می اندازد؟

پاسخ: ما به همراه آلمان و انگلیس و سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا، بارها نگرانی عمیق خود را در مورد اعلان ها و اقدامات اخیر ایران که در تضاد با تعهدات این کشور در قالب برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) می باشند اعلام کرده ایم.

اعلان ایران در تاریخ 5 نوامبر (14 آبان) که مبنی بر افزایش ظرفیت غنی سازی اش می باشد، با برجام که فعالیت های این کشور را در این زمینه شدیداً محدود می کند در تضاد است. ما به همراه شرکایمان، منتظر گزارش های بعدی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره اعلان ها و اقدامات ایران هستیم. ما بر حمایت خود از فعالیت آژانس تاکید کرده، یادآور می شویم که به روش بیطرفانه و مستقل این نهاد در پیگیری و راستی آزمایی تعهدات و وظایف هسته ای ایران اعتماد داریم.

ما کماکان به حمایت از برجام متعهد بوده و از ایران قویاً می خواهیم که از تصمیماتش که در تضاد با این قرارداد هستند برگردد، کاملاً به وظایفش پایبند بوده و با آژانس انرژی اتمی نهایت همکاری را، چه در قالب برجام و چه در قالب سایر تعهدات هسته‌ای‌اش داشته باشد.

فرانسه کماکان به طور کامل به فرایند کاهش تنش در بحران ها متعهد است. بازگشت به تعهد کامل به برجام در کنار گشایش مذاکراتی وسیع تر حول امنیت منطقه و محدود کردن برنامه هسته ای ایران در دراز مدت، یکی از اهداف کلیدی این فرآیند است.

JPEG

Dernière modification : 07/01/2020

بالای صفحه