هفته‌ی سفرا-سخنرانی ریاست جمهوری (29 اوت 2017 [7 شهریور 1396])

هفته‌ی سفرا-سخنرانی ریاست جمهوری (29 اوت 2017 [7 شهریور 1396])
متن
برگرفته از سخنرانی رییس جمهوری در گردهمایی سفرا مورخ 29 اوت 2017 [7 شهریور 1396].

«در چنین شرایطی [مبارزه با تروریسم و تنش‌های منطقه‌ی خلیج فارس] ضرورت تام دارد که بتوانیم با کلیه‌ی طرف‌های درگیری با درنظرداشتن دو هدف در رأس مسائل صحبت کنیم: نخست، حفظ ثبات ضروری در منطقه، که بدون آن بحران جدیدی به بحران‌های موجود اضافه خواهیم کرد، و دوم شفاف‌سازی در مورد انواع روش‌های تأمین مالی تروریسم. چون نباید درباره‌ی آنچه تاکنون انجام شده و آنچه گاه همین حالا در ارتباط با سازمان‌های تروریستی که در برخی عملیات با آنها مبارزه می‌کنیم انجام می‌شود، هیچ ساده‌انگاری نشان دهیم.

ما در هفته‌ها و ماه‌های آینده باید این موضوع را دنبال نماییم و متعهد به انجام آن هستیم. یکی از ناگفته‌های این بحران، رقابت بین عربستان سعودی و ایران و رقابت بین متحدان هرکدام از این کشورهاست. ما تنها به شرطی می‌توانیم به هدف‌مان در مبارزه با تروریسم برسیم که اسیر این خوانش‌های متفاوت نشویم، خوانش‌هایی که می‌خواهند انتخاب بین شیعه و سنی را تحمیل کرده و به نوعی ما را به انتخاب یک طرف محدود نمایند.

البته برخی از قدرت‌های بزرگ جهانی این اواخر دست به چنین انتخاب‌هایی زده‌اند، ولی من اعتقاد دارم که این کار خطاست. تمام قدرت دیپلماسی ما همچنین در این قابلیت نهفته است که بتوانیم با همه‌ی طرفها گفتگو کنیم تا عناصر ثبات را ایجاد نموده و با انواع روش‌های تأمین مالی تروریسم به‌طرز موثری مبارزه کنیم. بنابراین گفتگوی تنگاتنگ را به یک اندازه با اردن، مصر و کشورهای حاشیه‌ی خلیج فارس، و نیز با ایران و عراق از سرگرفته‌ام.

در همین راستا می‌خواهم در اینجا به صراحت پایبندی فرانسه به برجام را تأیید نمایم و امید خود را به رعایت دقیق آن ابراز دارم. در حضور لوران فابیوس می‌گویم که این توافق به‌لطف مشارکت فرانسه و به‌ویژه ایشان در زمان مذاکرات بهبود یافت. برای سازوکار عدم اشاعه‌ی سلاح‌های هسته‌ای جایگزینی وجود ندارد و به همین دلیل ما سختگیری اجتناب‌ناپذیری در زمینه‌ی اجرای آن نشان خواهیم داد.

با این حال چارچوب این توافق خوب است و می‌تواند با کار بر سر آینده‌ی آن بعد از سال 2025، ازطریق بررسی اجتناب‌ناپذیر درباب استفاده از موشک‌های بالیستیک تکمیل شود. اما در وضعیت کنونی، توافق سال 2015 با ایران به ما امکان می‌دهد تا با این کشور رابطه‌ای سازنده و مطالبه‌گرانه داشته باشیم.»

برای دسترسی به متن کامل سخنرانی اینجا را کلیک کنید.
JPEG

Dernière modification : 03/09/2017

بالای صفحه