همکاری زبانی و آموزشی از اواسط قرن نوزدهم، آموزش...

همکاری زبانی و آموزشی
از اواسط قرن نوزدهم، آموزش زبان فرانسه در چندین شهر ایران که آلیانس فرانسه در آن ها مستقر شده بود، گسترش یافت. در سال ۱۹۱۳، بیش از ۳۰۰۰ دانش آموز صرفا به زبان فرانسه در ۷۶ مدرسه تحصیل می‌‌کردند و دولت ایران به برترین دانش آموزان جهت ادامه تحصیل در فرانسه، بورس تحصیلی‌ اعطا می‌‌کرد.
امروزه زبان فرانسه بیش از هر جایی‌ در آموزش عالی‌ حضور دارد. با ۱8 گروه زبان فرانسه در دانشگاه ها، زبان فرانسه در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری در بخش‌های دانشگاه‌های خصوصی و دولتی تدریس می‌‌شود. زبان فرانسه همچنین در رشته‌های دیگر به ویژه به حقوقدانان آموزش داده می‌‌شود.
در دوره متوسطه، به جز مدرسه فرانسوی تهران که آموزش به زبان فرانسه می‌‌باشد، زبان فرانسه به عنوان زبان دوم خارجی‌ به صورت اختیاری در مدارس دولتی تدریس می‌‌شود. حدود شصت موسسه آموزشی این دوره‌ها را ارائه می‌‌دهند. در مدارس و دبیرستان های خصوصی، آموزش زبان فرانسه خصوصا در ساعات خارج از برنامه درسی‌ توسعه می‌‌یابد. اصلی‌ترین مؤسسات زبان در ایران‌ در بخش خصوصی و دولتی پذیرای ۳۰۰۰۰ زبان آموز در سال هستند.
اشاعه زبان فرانسه و همکاری آموزشی در مدارس و آموزش عالی‌ بر روی شبکه‌ای از شرکا و در وحله اول انستیتو فرانسه تهران (ملقب به مرکز زبان فرانسه تهران) بنا نهاده شده است.
ایران دارای بیش از ۸۰۰ مدرس زبان فرانسه و حدود ۴۰۰۰۰ زبان آموز می‌‌باشد که تقسیم‌بندی آن به شکل زیر می‌‌باشد:
- ۱8 گروه زبان فرانسه در دانشگاه‌ها که ۱۲ دانشگاه از این تعداد در مقطع کارشناسی ارشد و ۶ دانشگاه در مقطع دکتری فعالیت می‌‌کنند.
- بیش از ۴۰۰ موسسه دبیرستان و مدرسه از جمله مدرسه فرانسوی تهران و ۲ مدرسه دو زبانه در تهران و اصفهان
- مرکز زبان فرانسه تهران، مجتمعی صاحب نام و در حال شکوفایی می‌‌باشد که بیش از ۴۰۰۰ ثبت نام در سال انجام می‌‌دهد و همچنین مرکز مدیریت آزمون‌های DELF و DALF می‌‌باشد
سیاست همکاری آموزشی و زبانی بخش فرهنگی‌ بر روی استراتژی کلی‌ ذیل بنا نهاده شده است :
۱. توسعه آموزش زبان فرانسه در مدارس دوزبانه ایرانی‌ ( تربیت مربیان) و ترویج آن در مقطع دانشگاهی (حمایت از گروه‌های زبان فرانسه در دانشگاه ها، صدور مدارک مشترک، تحکیم زبان فرانسه در رشته‌های حقوق، تجارت، مدیریت، پزشکی‌، گردشگری و باستانشناسی)
۲. ترویج زبان فرانسه به عنوان زبان کار جهت شناخت پتانسیل‌های موجود در فضای فرانسه زبان و وزنه اقتصادی زبان فرانسه در دنیا (اولین همایش آموزش زبان فرانسه در ایران، آذر ۱۳۹۴(
در این راستا، سلسله فعالیت های ذیل به اجرا گذاشته ‌‌شده اند:
۱. گسترش مدارک زبان، از جمله DELF-DALF و همکاری‌های آموزشی با مؤسسات ایرانی‌؛
۲. تحکیم تعلیم مربیان از طریق همکاری با ارگان‌های فرانسوی از جمله: CIEP، CLA، CUEF و CCIP با مشارکت انجمن ایرانی‌ زبان و ادبیات فرانسه (AILLF) ؛
۳. حمایت از برنامه‌های جابه جایی‌ اساتید و دانشجویان زبان فرانسه با مدارس، مؤسسات زبان و دانشگاه ها:
- برگزاری دوره‌های آموزشی FLE (فرانسه به عنوان زبان خارجی‌) در فرانسه برای مدرسین
- بورس‌های FLE برای دانشجویان دکتری
- اقامت تحت عنوان Culture Lab برای دانشجویان در چارچوب برنامه فرانکوفونی
۴. توسعه رویداد‌های مهم در جهت ترویج فرانکوفونی (همایش آموزش زبان فرانسه در ایران ۱۳۹۴، جشن فرانکوفونی ۱۳۹4) و همکاری‌های مشترک با آژانس دانشگاهی فرانکوفونی، حمایت سفارت از توسعه فعالیت‌های آژانس در ایران) علاوه بر حمایت از دپارتمان‌های زبان فرانسه( و جذب اعضای جدید جهت توسعه همکاری‌ها با دانشگاه‌های فرانسوی زبان و تسهیل توسعه آموزش به زبان فرانسه، به طور مثال در رشته حقوق
۵. توسعه و ارزش‌دهی به آموزش زبان فرانسه در بخش‌های حرفه ای: پروژه مهم ۲۰۱۶ حول زبان فرانسه حرفه‌ای در خدمت گردشگری.
دو مؤسسه از شبکه همکاری و فعالیت فرهنگی‌ در زمینه زبان در ایران مشغول فعالیت هستند:
مدرسه فرانسوی تهران
در ایران، تنها موسسه‌ای که زیر نظر آژانس آموزش زبان فرانسه در خارج (AEFE) فعالیت می‌کندمدرسه فرانسوی تهران می‌‌باشد که در سال ۱۹۹۱ تأسيس شده است. مدرسه با آژانس آموزش زبان فرانسه و میسیون لائیک قرارداد دارد و توسط انجمن اولیا مربیان اداره می‌‌شود.
دانش آموزان در ۷ کلاس مهدکودک از ۲ الی ۵ سال، 6 کلاس دوره اول و ۷ کلاس دوره دوم مشغول تحصیل هستند.
در دبیرستان از سال اول رشته‌های اقتصاد‌علوم اجتماعی و ریاضیات تدریس می‌‌شوند.
مدرسه در شرایط مناسبی فعالیت می‌‌نماید: ساختمان‌های از نو طراحی شده و باز سازی شده اند، تعداد دانش آموزان محدود و تعداد کارمندان فرانسوی حدود ۵۰ درصد می‌‌باشد که موجب خرسندی تمامی‌ اعضای مدرسه شده است.

پروژه ی مدرسه بر روی آموزش زبان‌ها متمرکز شده است: فارسی از مهدکودک و انگلیسی‌ از پیش دبستانی.

مرکز زبان فرانسه تهران
مرکز زبان فرانسه تهران در طول سال، هر روز هفته، کلاسهای زبان فرانسه عمومی و تخصصی برگزار می‌‌نماید. چهار سطح اصلی‌ تبیین شده توسط چارت مرجع مشترک اروپایی‌ برای زبان ها (CECRL) در کلاس‌های گروهی و خصوصی تدریس می‌‌شوند. ابزار استفاده شده مدرن می‌‌باشد (رایانه، تلویزیون، تخته سفید چند منظوره)، روش‌های تدریس به روز می‌‌باشد و مدرسین از سطح فرانسه بسیار عالی‌ برخوردار می‌‌باشند.
مرکز زبان فرانسه تهران مرکز آزمون‌های زبان TCF (Tout public, Québec, DAP)با روش قدیم یا با کامپیوتر می‌‌باشد. همچنین مرکز برگزاری آزمون‌های DELF /DALF/DELF Prim/ DELF Junior می‌‌باشد که دو بار در سال برای هر کدام از سطوح DELF برگزار می‌‌شود.
مدرسین زبان فرانسه با شرکت در دوره‌های حرفه ای‌ که توسط مربیان با تجربه به صورت منظم برگزار می‌‌شود، شرکت نموده و با جدیدترین متد‌های آموزشی زبان فرانسه به عنوان زبان خارجی‌ آشنا می‌‌شوند.
بخش کامپوس فرانس پذیرای دانشجویان آینده ایست که مایل به کسب اطلاعات در زمینه تحصیل در فرانسه هستند و آنها را در فرایند ثبت نام از طریق سیستم الکترونیکی‌ CEF یاری می‌‌نماید.
بالاخره، مدیاتک مرکز، بیش از ۲۰۰۰۰ کتاب، کتاب‌های مصور، کتاب‌های صوتی، دی وی دی و مجله را امانت می‌‌دهد.

Dernière modification : 14/03/2017

بالای صفحه