همکاری علمی‌ و دانشگاهی روابط علمی‌ ایران و فرانسه...

همکاری علمی‌ و دانشگاهی
روابط علمی‌ ایران و فرانسه در حال شکوفایی می‌‌باشد. از سال ۲۰۱۵ توافقنامه‌های همکاری متعددی به روابط دو جانبه غنا بخشیده اند.
سفارت به مؤسسات آموزش عالی‌ و تحقیقاتی فرانسوی در شناسایی شرکای جدید و یا زمینه‌های جدید همکاری یاری می‌‌رساند.
ماه دسامبر 2016 در تهران، دیدار وزیر آموزش عالی‌ و تحقیق فرانسه به همراهی نمایندگان حدودا سی مرکز فرانسوی ، شرایط را برای تحکیم روابط و همکاریهای جدید فراهم کرد.
با حضور وزیر حدود بیست قرارداد میان دانشگاه های دو کشور به امضا رسید.
الحاق بسیاری از دانشگاه های ایرانی به آژانس دانشگاهی فرانکوفونی به این پویایی کمک می‌‌کند.
دانشمندان فرانسوی با همتایان ایرانی‌ خود به طور مرتب دیدار می‌‌کنند و دانشگاه‌های ایرانی‌ به بهترین نحو پذیرای آنها می‌‌باشند؛ به طور مثال سدریک ویلانی )برنده نشان فیلدز 2010) در ماه می 2015 و ژوزف سیفاکیس (برنده جایزه تورینگ 2007 (در ژانویه 2016 به ایران سفر نمودند.
به طور کلی‌، اقامت‌های علمی‌ در ایران مجاز هستند با این حال تردد در برخی‌ مناطق در جنوب شرق (استان‌های کرمان و سیستان و بلوچستان) و نواحی مرزی عراق، پاکستان و افغانستان به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود .دانشمندانی که خواهان سفر به ایران هستند می‌‌توانند به ستون توصیه به مسافرین در سایت وزارت امور خارجه فرانسه مراجعه نمایند و اطلاعات به روز شده درباره شرایط اقامت در ایران را دریافت نمایند. بهتر است اساتید و محققین فرانسوی که خواهان سفر به ایران هستند قبل از آن با بخش فرهنگی سفارت به آدرس ایمیل زیر تماس حاصل نمایند :
scac.teheran-amba@diplomatie.gouv.fr
در سالهای اخیر، سمینار‌های علمی‌ جهت تنوع و عمق بخشیدن به روابط برگزار شده است. این سمینارها با موضوعاتی همچون منابع طبیعی‌، ریاضی‌، فضانوردی، علوم انسانی، معماری و باستانشناسی، توجه دانشمندان و دانشجویان ایرانی‌ را به شدت به خود جلب کرده است.
یکی‌ از اصلی‌ترین ابزار همکاری‌های علمی‌ برنامه شراکت اوبر کورین (PHC)جندی شاپور می‌‌باشد که برنامه حمایت از جابجایی‌ محققین گروه‌های تحقیقاتی‌ ایرانی‌ و فرانسوی است. از زمان به وجود آمدن این برنامه در سال 2005، بیشتر از 100 پروژه مشترک در زمینه‌های گوناگون همچون باستانشناسی، ریاضی‌، تحقیقات پزشکی‌ و مهندسی‌ صنعتی تحت حمایت ایران و فرانسه قرار گرفته اند. برای خواندن ادامه مطلب اینجا کلیک نمایید.

انجمن ایرانشناسی فرانسه در ایران (IFRI)
انجمن ایرانشناسی فرانسه در ایران (IFRI) در سال 1983 از ادغام هیئت باستانشناسی فرانسه در ایران (DAFI) که توسط ژاک مورگان در سال 1897 پایه گذاری شد و انجمن ایرانشناسی فرانسه در تهران تاسیس شده توسط هانری کربن در سال 1947، تشکیل شد. هدف انجمن، ترویج تحقیقات در زمینه علوم انسانی‌ و اجتماعی و باستانشناسی برای سرزمین ایران از دوران پیش از تاریخ تا به امروز می‌‌باشد.
برگزاری کنفرانس‌ها و همایش ها، چاب کتاب‌های مرجع، اعطای بورس به محققین جوان ایرانی‌ و فرانسوی از جمله فعالیت‌های انجمن می‌‌باشد. انجمن ایرانشناسی فرانسه در ایران یکی‌ از دو کتابخانه فرانسوی زبان ایران را در اختیار دارد که در کنار کتابخانه مرکز زبان تهران، کتابخانه ای‌ استثنائی جهت پژوهش می‌‌باشد.

همکاری دانشگاهی
معرفی‌
اجرای قرارداد‌های همکاری بین دانشگاهی، همکاری‌های دانشگاه های دو کشور را تسهیل می‌‌بخشد و تبادل دانشجویان و اساتید را میسر می‌‌سازد. چندین قرارداد همکاری توسط مؤسسات مختلف فرانسوی اخیرا امضا شده اند (مدرسه پلی تکنیک، دانشگاه لیون ۲، مدرسه هنر و حرفه، مدرسه ‌ مطالعات عالی‌). مؤسسات فرانسوی باید با بخش فرهنگی‌ سفارت فرانسه در ایران تماس برقرار نمایند تا در پروژه‌هایشان آنها را یاری نموده و از شرایط مطلع نماید.
بازدید‌های هیئت‌های متشکل از اساتید فرانسوی از ایران در زمینه‌های علوم مهندسی‌ و تجارت با موفقیت چشمگیری روبرو شد و علاقه دو طرف برای همکاری‌ها را ثابت نمود.
آژانس دانشگاهی فرانکوفونی شریک درجه یک فعالیت سفارت می‌‌باشد. دانشگاه تهران عضو دیرینه آژانس می‌‌باشد و دانشگاه‌های تبریز، شهید بهشتی و تربیت مدرس ابتدای سال 2017 به آن پیوستند. پروژه‌های همکاری با نهادهای فرانسوی در زمینه حقوق، مدیریت آب و محیط ‌زیست در الویت الحاق به آژانس قرار دارند.
بورس‌های تحصیلی‌
سفارت فرانسه در ایران هر سال بورس‌های تحصیلی‌ در همه رشته‌ها به دانشجویان دکترای ایرانی‌ و دارندگان مدرک کارشناسی ارشد اعطا می‌‌نماید. این بورس‌ها در راستای پروژه‌های مشترک جهت دریافت مدرک دکتری مشترک از ایران و فرانسه یا مدرک دکتری از فرانسه تعلق می‌‌گیرد. از سال 2016، بورس‌هایی‌ برای اساتید و محققین نیز در نظر گرفته شده است.
جهت دریافت اطلاعات تکمیلی اینجا کلیک نمایید.
انجمن ایرانشناسی فرانسه در ایران نیز هر ساله کمک هزینه‌هایی‌ جهت سفر‌های های علمی‌ اختصاص می‌‌دهد.
بخش کامپوس فرانس
کامپوس فرانس در ایران که در مرکز زبان فرانسه قرار گرفته و در سال 2017 به کلی بازسازی شده، دانشجویان ایرانی‌ علاقمند به تحصیل در فرانسه را یاری می‌‌نماید. دانشجویانی که قصد تحصیل در فرانسه دارند تمامی‌ اطلاعات مورد نیاز را بدست می‌‌آورند و می‌‌توانند از طریق کامپوس فرانس درخواست ثبت نام در مؤسسات آموزشی فرانسوی ارائه داده و پرونده خود را پیگیری نمایند. کامپوس فرانس از بهار 2015 امکان دسترسی‌ به سیستم جدید پذیرش تحت عنوان "درگاه تحصیل در فرانسه" را می‌‌دهد که از طریق اینترنت پیشنهادات موجود درباره مقاطع مختلف تحصیلی‌ مؤسسات آموزشی فرانسوی قابل دسترسی‌ می‌‌باشند.
کامپوس فرانس به طور منظم، جلسات اطلاع رسانی و ترویج آموزش عالی‌ فرانسه در دانشگاه‌ها و مراکز زبان را برگزار می‌‌نماید.
همکاری فنی‌
سفارت از همکاری در زمینه‌های محیط زیستی و معماری حمایت می‌‌نماید. کیفیت هوا، به خصوص، مساله مهمی‌ برای دو کشور است که برای رویارویی با آن می‌‌توانند تجربیات خود را در اختیار هم بگذارند. ایرپاریف نیز متعهد به همکاری با ایران شده است.
در سپتامبر 2016، همایشی با موضوع شهر پایدار توسط انجمن ایرانشناسی فرانسه و با همکاری دانشگاه تربیت مدرس و شهرداری مشهد برگزار شد.
همکاری‌های فعال توسط مرکز بیمارستان‌های پاریس در زمینه پزشکی‌ شروع شده است. به دنبال سفر وزیر بهداشت ایران به فرانسه، سمینارهای متعددی درباره مباحث پزشکی‌ (بیماریهای عفونی، ژنتیک، فوریتهای پزشکی و مدیریت پزشکی) در پاییز 2016 برگزار شد.
همچنین به واسطه شبکه بین المللی انستیتو پاستور که انستیتو پاستور ایران، وابسته به وزارت بهداشت ایران نیز عضو آن می‌‌باشد، تبادلاتی در این زمینه وجود دارد.
در زمینه پزشکی هم‌، سفارت هر سال از فعالیت‌های موسسه غیر دولتی "زنجیره‌ امید"، فعال در راستای کمک به کودکان مبتلا به ناهنجاری‌های ارتوپدی، حمایت می‌‌نماید.
سفارت و انجمن ایرانشناسی فرانسه در ایران از پروژه‌ بدیع احیأ قنات‌های متروکه در تهران )شبکه تامین آب( در راستای ایجاد باغ شهر‌ها و شبکه فرعی (آب غیر شرب برای مصارف خانگی..) حمایت می‌‌نماید. پروژه حاضر در راستای چشم انداز توسعه پایدار با تکنیک میراثی یکی‌ از پاسخ‌های ممکن به بحران آب می‌‌باشد.
فراخوان ها
سفارت چندین فراخوان برای فرصت مطالعاتی دکتری در فرانسه، اقامت‌های علمی‌، ماموریت‌های کوتاه مدت برای دانشمندان ایرانی‌ و فرانسوی پیشنهاد می‌‌نماید (تدارک سمینار، شرکت در همایش ها، سفر تحقیقاتی در چارچوب یک همکاری( :
- معرفی برنامه ی جدید بورس دوره های مدرک دوگانه دکترای ترددی بین فرانسه و ایران
- بورس پسا دکتری دولت فرانسه 2019

Dernière modification : 11/02/2019

بالای صفحه