هیأت گروه های دوستی فرانسه-ایران در مجلس ملی و سنای فرانسه (28 مهر تا 3 آبان)

هیأتی از نمایندگان پارلمان فرانسه، متشکل از اعضای گروه های دوستی فرانسه-ایران در مجلس ملی و سنای فرانسه، از تاریخ 20 تا 25 اکتبر 2018 [28 مهر تا 3 آبان] بنا به دعوت مجلس شورای اسلامی به ایران سفر کرد. این هیأت شامل خانم دلفین او، رییس گروه دوستی فرانسه-ایران در مجلس ملی و همکارانشان، خانم فردریک دوما و آقایان ژان-باتیسن جباری و ژان-لوک لاگلِز، و نیز آقای فیلیپ بونکارر، رییس گروه دوستی فرانسه-ایران در سنای فرانسه و همکارانشان، آقایان رنه دنسی و مارتن لِوریه بود.

در مجلس شورای اسلامی، اعضای این هیأت با چندتن از همتایان ایرانی خود، ازجمله آقای کاظم جلالی، رییس گروه دوستی ایران-فرانسه در مجلس، جناب آقای علی لاریجانی، رییس مجلس، آقای حشمت الله فلاحت پیشه، رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، دیدار داشتند.

اعضای هیأت همچنین موفق شدند با اعضایی از دولت حول موضوعات مختلف دیدار و گفتگو کنند: برجام و مسائل منطقه ای در دیدار با آقای سید عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه ایران؛ چالشهای زیست محیطی پیش روی ایران در ملاقات با آقای عیسی کلانتری، معاون رییس جمهور و رییس سازمان حفاظت از محیط زیست.
جایگاه زنان در جامعه در دیدار با خانم معصومه ابتکار، معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده، در ملاقات با فراکسیون زنان مجلس و رییس آن خانم فریده اولادقباد، و نیز در دیدار با هیأتی از بانوان رییس شرکت، ازجمله خانم فرزانه شرفبافی، مدیرعامل ایران ایر، مورد بحث قرار گرفت.

اعضای هیأت پارلمانی فرانسوی همچنین در بازدید از گالری اعتماد، با حیات هنری ایران و در بازدید از باغ کتاب تهران با یک پروژه آموزش علمی آشنا شدند، از پارک علم و فناوری پردیس دیدن کردند که در آن شرکتهای نوبنیان فناوری های نوین را ابداع می کنند و در شهر کاشان بخشی از میراث فرهنگی غنی ایران را از نزدیک مشاهده کردند.
روسای گروه دوستی پارلمانی همچنین به هنگام نشست مطبوعاتی مجدداً پایبندی خود را به روابط ایران و فرانسه و برجام اعلام نمودند و بر تلاش های اروپا در جهت حفظ روابط اقتصادی با ایران تأکید کردند.
JPEG

Dernière modification : 07/01/2020

بالای صفحه