پنجمین سالگرد برجام

امروز در پنجمین سالگرد برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)، حفظ توافق مهم‌تر از هر زمان است. برجام در تاریخ 14 ژوئیه 2015 منعقد شد و بلافاصله به اتفاق آرا مورد تأیید شورای امنیت سازمان ملل (قطعنامه 2231) قرار گرفت. این توافق، دستاورد تاریخی چندجانبه‌گرایی برای عدم اشاعه هسته‌ای در سطح جهانی است و به امنیت منطقه‌ای و بین‌المللی کمک می‌کند.

برجام تنها ابزار موجود برای ارائه تضامین لازم در رابطه با برنامه هسته‌ای ایران به جامعه جهانی است. این توافق شامل تعهدات هسته‌ای می‌شود که ایران باید در ازای برداشته‌شدن تحریم‌ها توسط جامعه جهانی با نگاهی به عادی‌سازی تجارت و روابط اقتصادی با ایران اجرا کند. این توافق همچنین نظارت و راستی‌آزمایی بی‌سابقه‌ای را توسط آژانس بین‌المللی انرژی اتمی (IAEA) در نظر گرفته است و من در اینجا از کار حرفه‌ای، فنی و بیطرفانه آژانس تقدیر می‌کنم. اجرای کامل برجام ازسوی تمامی طرف‌ها همچنان اهمیت اساسی دارد.

متأسفانه ایالات متحده در مه 2018 تصمیم به خروج از برجام گرفت و از آن زمان در هیچ جلسه یا فعالیتی در این زمینه شرکت نکرده است. طرف‌های باقی‌مانده در برجام به کار مشترک خود ادامه می‌دهند تا در چارچوب توافق، به دغدغه‌های موجود در مورد اجرای تعهدات هسته‌ای و نیز اثرات وسیع‌تر خروج ایالات متحده از برجام و وضع مجدد تحریم‌ها از سوی این کشور بپردازند.

من به عنوان هماهنگ‌کننده کمیسیون مشترک برجام، مصمم به انجام هر اقدام لازم برای حفظ توافق به همراه طرف‌های باقی‌مانده در برجام و جامعه جهانی هستم. ما نباید فرض را بر این بگیریم که در آینده فرصت دیگری نصیب جامعه جهانی خواهد شد تا به نحوی چنان جامع به برنامه هسته‌ای ایران بپردازد.

Dernière modification : 15/07/2020

بالای صفحه