چهاردهم ژوئیه - جشن روز ملی فرانسه

پیام سفیر فرانسه در ایران

خانم ها و آقایان، هموطنان عزیز،

از 230 سال پیش تا کنون واز زمان جشن فدراسیون در 14 ژوئیه 1790، ما فتح باستیل، این روز تاریخی که ملت فرانسه را پایه ریزی کرد، را جشن گرفته و ارزشهای جهان شمولی که فرانسه با خود به همراه دارد را ارج می نهیم.

14 ژوئیه برای زنان و مردان فرانسوی که در خارج از کشور زندگی می کنند، روز بسیار ویژه ای است و فرانسویان بسیاری هر ساله در اقامتگاه سفیر فرانسه گرد هم می آیند تا ارادتشان را به این ارزشهای مشترک نشان دهند و در مراسم این روز شرکت کنند.

14 ژوئیه سال 2020 شبیه به هیچ 14 ژوئیه دیگری نیست.

از چند ماه پیش بیماری همه گیر کووید 19 در تمامی قاره ها شیوع پیدا کرده است: از ماه مارس فرانسه و ایران به شدت درگیر این بیماری شدند. ما با تمام خانواده هایی که به نوعی در معرض این بیماری قرار گرفتند صمیمانه و از صمیم قلب ابراز همدردی می کنیم.

در راستای عمل به تصمیمات گرفته شده توسط رییس جمهور و دولت فرانسه، سفارت فرانسه در ایران تمام توان خود را به کار بسته و خواهد بست تا به همراه مشاوران فرانسویان خارج فرانسه به نگرانی های شما گوش دهد و سوالات شما را پاسخ گوید.

این سفارت به امنیت همه زنان و مردان فرانسوی و همچنین به حفاظت و دفاع از آزادی های اساسی همه اعضای جامعه فرانسوی توجه ویژه خواهد داشت.

همکاری بین المللی برای مبارزه با این بیماری همه گیر بسیار حائز اهمیت است و فرانسه، همانند دیگر شرکای اروپایی اش، به اقدامات بهداشتی که توسط ایران انجام شده اند کمک قابل توجهی کرده است.

در سالی که صدمین سالگرد افتتاح انستیتو پاستور در ایران است، این مجموعه اجرایی در چارچوبی چند جانبه، جایگاهی اجتناب ناپذیرتر از همیشه دارد.

مراسم 14 ژوئیه در فرانسه و سخنرانی رییس جمهور فرانسه که بعد از آن ایراد می شود، زمان خوبی خواهد بود که از نیروهای مردمی و نظامی که در مبارزه با بیماری کووید 19 نقش داشتند قدردانی شده و به پرسنل درمانی و پرستاران ارج نهاده شود.

بسیار متاسفیم که با توجه به شرایط کنونی حوزه سلامت و نیز توصیه های مقامات ایرانی، گرد آوردن شما خانم ها آقایان، هموطنان عزیز در اقامتگاه سفیر فرانسه ممکن نبود.

از این رو به صورت مجازی و در اذهانمان دور هم گرد می آییم تا ارزشهای جهان شمول آزادی، برابری و برادری را گرامی داریم، ارزشهایی که مردم فرانسه به طور ویژه به آنها دلبسته هستند.

زنده باد جمهوری، زنده باد فرانسه

Dernière modification : 14/07/2020

بالای صفحه