کنفرانس مطبوعاتی رییس جمهوری فرانسه، امانوئل مکرون – نشست شورای اروپایی مورخ 19 و 20 اکتبر 2017 (27 و 28 مهر 1396)

به مناسبت نشست مورخ 19 و 20 اکتبر 2017 (27 و 28 مهر 1396) شورای اروپایی، رییس‌جمهوری فرانسه کنفرانسی مطبوعاتی برگزار کرد که در آن به ایران و برجام پرداخت:
«ما به‌هنگام صرف شام، گفتگویی غیررسمی درباره‌ی اوضاع بین‌المللی داریم. در مورد ایران، شورای اروپایی – در پایان گفتگویی به ابتکار فدریکا موگرینی – پایبندی کلیه‌ی طرف‌های اروپایی به توافق هسته‌ای با ایران و اجرای درست آن را تصدیق نمود. ما در این زمینه گفتگویی با صدراعظم مرکل و نخست‌وزیر مِی داشتیم، و سه کشور در مورد ایران هماهنگی نزدیکی با یکدیگر دارند. اراده‌ی ما بر این استوار است که توافق ژوئیه 2015 پابرجا بماند.
چنانکه با همکارانم در میان گذاشتم، صبح دیروز فرصت داشتم تا مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را ملاقات نمایم. او مرا در جریان آخرین بررسی‌ها و بازرسی‌هایی قرار داد که از ایران انجام شده است. من نیز ابراز امیدواری نمودم که بتوانیم تمامی شرکایمان و همچنین تصمیم‌گیران آینده، یعنی اعضای کنگره، را تا حد ممکن از واقعیت این بررسی‌ها، و نیز از کار دقیق آژانس برای پیگیری اجرای مناسب و رعایت توافق‌های 2015 مطلع سازیم.
همین‌طور بر ضرورت کسب قابلیت در سطح اروپا برای وادارکردن دیگران به رعایت تمامی مفاد توافق هسته‌ای تأکید نمودم، و این به معنای گسترش روابط اقتصادی‌مان با ایران و تن ندادن به فشار تحریم‌های فرامرزی [وضع‌شده ازسوی] آمریکاست، چنانچه تصمیم این کشور نسبت به حفظ برجام درنهایت مساعد نباشد. ما همچنین تصمیم گرفتیم که به‌طور فعال با ایالات متحده کار کنیم تا آنها را نسبت به لزوم هماهنگی در کلیه‌ی اقداماتی که امکان تداوم برجام را میسر می‌سازد متقاعد نماییم.
در سطح وسیعتر، فرصت یافتم [با شرکا] از اراده‌ام برای گشودن باب گفتگو با ایران بر سر فعالیت موشکی و نفوذ ایران در کشورهای مختلف منطقه صحبت کنم، و بر این باورم که امروز بر سر این موضوع اتفاق نظری جدی وجود داشته باشد. ما همین‌طور گفتگویی درباره‌ی کره‌شمالی داشتیم و از ارزش توافق با ایران سخن گفتیم، از این حیث که کره مصداق بارز عواقب قطع کامل مذاکرات است. و شورای اروپایی هم در این مورد تصمیماتی بسیار جدی اتخاذ کرده است که با مواضع دائم فرانسه در شورای امنیت سازمان ملل همسو می‌باشد، و نیز پس از تصویب تحریم‌های جدید اروپا توسط وزرای خارجه‌مان در روز دوشنبه‌ی گذشته.»
JPEG

Dernière modification : 24/10/2017

بالای صفحه