گفتگوی ژان ایو لودریان با مایک پومپئو- بیانیه وزارت خارجه فرانسه (3 ژانویه 2020)

به دنبال آخرین تحولات در عراق و بویژه اقدامات انجام شده در شب گذشته، ژان ایو لودریان با همتای آمریکایی خود مایک پومپئو تلفنی گفتگو کرد.

در ساعات آتی رئیس جمهوری و وزیر امور خارجه و اروپای فرانسه با همه شرکای منطقه ای و بین المللی در مورد این موضوع گفتگو خواهند کرد.

وزیر خارجه نگرانی فرانسه را از تشدید تنش ها در ماه های اخیر در خاور میانه که در هفته های گذشته افرایش چشمگیری در عراق داشته اند مورد تاکید قرار داد.

از این پس فرانسه و تمام شرکایش همه تلاشهای خود را برای جلوگیری از تشدید بیشتر تنش ها و تسهیل تنش زدایی به منظور حفظ ثبات عراق و تمام منطقه به کار می گیرند.

در شرایط کنونی، فرانسه همگان را به خویشتنداری دعوت کرده و از ایران می خواهد که از اتخاذ هرگونه تصمیمی که می تواند به تشدید بی ثباتی در منطقه منجر شود و یا به بحران جدی اشاعه هسته ای بیانجامد پرهیز کند. طرفهای برجام بایستی به طور ویژه با یکدیگر هماهنگ باشند تا بتوانند ایران را به بازگشت سریع به رعایت کامل به تعهدات هسته ای اش و نیز جلوگیری از هرگونه اقدام مغایر با آنها ترغیب کنند.

اولویت باید با پیگیری اقدامات ائتلاف بین المللی علیه داعش باشد که بنا به خواسته مقامات عراقی در عراق فعالیت می کند و به کمک نیروهای امنیتی عراقی می آیند. بقای این ائتلاف برای محافظت از دستاوردهای پنج ساله جنگ علیه داعش و تضمین پیروزی پایدار در مقابل تروریسم در منطقه، اجتناب ناپذیر است.

Dernière modification : 07/01/2020

بالای صفحه